ÖnerilerSağlık

Önemini Kelimelerle Anlatamayacağım 4 Faktör

Hayatımızı sürdürmek ve sağlıklı bir yaşam için önemini kelimelerle anlatamayacağım 4 faktörden bahsettim.

İyi hissetmek ve sağlıklı bir hayat yaşamayı hepimiz isteriz. Psikolojimiz ve fizyolojimiz de birbiriyle bağlantılıdır. En basitinden bir örnek olarak yetersiz su içmek bile birçok probleme davetiye açabilir. Bu içerikte size önemini kelimerle anlatamayacağım 4 faktörden bahsetmek isterim.

Su hayati fonksiyonlarımızın devamlılığını sağlar

Vücudumuzun büyük bir bölümü sudan oluşmaktadır. Spor yaptıktan sonra, uzun bir seyehate giderken veye günlük rutinlerimizde hiçbir şey yapmasak bile susarız. Vücudumuz buna ihtiyaç duyar. Karşılamadığımız zaman başımız ağrıyabilir. Kötü hissedebiliriz. Yaşla birlikte değişmek üzere çocuklar için 1-2 litre; gençler ve yetişkinler içinse 2-3 litre önerilmektedir. Su içmenin böbrek sağlığımıza katkıları başta olmak üzere sayısız faydası bulunmaktadır.

Uyku için yapılan araştırmalar hala devam etmektedir

Ancak uykunun önemini hepimiz biliyoruz. Sağlıklı ve düzenli bir uyku almak iyi hissetmenizi de sağlayacaktır. Bunu test edebilirsiniz. Uykunuzu az aldığınızda veya fazlasıyla uykusuz kaldığınızda kendinize bir bakın. Algınız, bilinciniz, hafızanız ne durumda? Bağışıklık sistemimizi dinç tutmak, hastalıklarla iyi bir şekilde savaşmak ve bir nevi yenilenmek için uykuya önem vermek gerekir. Uykunuza zarar veren ses, ışık ve teknolojik cihazlardan uzak duralım. Uyku öncesinde uykunuza ket vuracak aşırı çay, kahve, yağlı yiyecek vb. tüketmeyelim. Su ihtiyacımızı da uyku öncesinden halletmiş olalım. Uykunuzu belli bir düzene almak istiyorsanız erken yatıp erken kalkmanız faydalı olabilir.

Olmazsa olmazımız beslenme

Yediklerimizin, içtiklerimizin bize etki ettiği aşikardır. Hayatta kalmamız için beslenmemiz gerekir. Hatta yeme davranışları bizim psikolojimiz hakkında bilgiler verebilir. Örneğin, yemeyi reddetme veya kusma davranışı… Bir nevi hayatındaki bazı durumları kontrol etme ile sembolize edilmektedir. Kemiklerine Kadar Film Analizimizi okumanızı öneririz. Diğer yandan; dengeli ve çeşitli beslenme sağlıklı kalmak açısından önemlidir. Her besinden faydalanmak lazım. Bunun için beslenme kategorimize bi uğrayın derim. Gerektiğinde bir diyetisyene de uğramanız önemlidir. Zira herkes için beslenme programı farklılaşabilir. Örneğin, bir hastalığınız varsa size farklı bir beslenme oluşturulabilir.

Hareketsiz kalan vücutlar bizden şikayetçi

Günümüz koşullarında hareketli kalmak zorlaşmıştır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık yerimizden hareket etmeden işlerimizi tamamlayabiliyoruz. Bir de eğer masa başı çalışansanız işiniz daha da zor. Geçmişten günümüze hareketli olmaya alışan vücudumuz şimdi hareketsiz yaşama alışmakta zorlanıyor. Üstelik bu gelişmeler birden oldu. Böyle olunca çeşitli psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıklar ortaya çıktı. Bunların panzehri olan spor da bir ilaç gibi orda hazır beklemektedir. Haftada üç gün spor ya da düzenli yürüyüş yapmak sağlığımız için oldukça önemli. Nasıl spor yapacağım diyorsanız da güzel mobil uygulamalar veya kanallar var. Bunları takip ederek belirli bir spor rutinine ulaşabilirsiniz. Sporun ve hareketli yaşamın önemi gerçekten de kelimelerle anlatılmaz. Bunu görmek için kalkıp hareket etmek ve sonuç almak sizi ikna edecektir.

Her şeyin fazlası zarar verebilir.

Fazla su, fazla beslenme… Her şeyin dozunu korumak bize sağlıklı bir yaşamın kapılarını açacaktır. Bunu da anlamanın en iyi yolu. Vücudunuzu, psikolojinizi dinlemenizdir. Eğer ters giden bir şey varsa o halde alışkanlıklarınızda veya hayatınızda değiştirmeniz gereken bir şey olabilir. Hayati fonksiyonlar olan uykuya, suya, beslenmeye gerekli önemi göstermeyi unutmayalım. Bunu da spor yaparak taçlandırırsanız ne mutlu size.

Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

Başa dön tuşu