Öneriler

İzlenmesi Gereken 6 Psikolojik Kore Filmi/Dizisi

Dünya üzerinde Kore filmleri çokça izlenmektedir. Bu yazıda size psikolojiyle ilgili 6 Güney Kore yapımı film önerisinde bulunacağız. Filmleri seyrederken psikolojik yönden analiz etmeyi unutmayın. Bu süreçte “filmleri analizi nasıl yapılır?” yazımızı da okuyabilirsiniz.

1- It’s Okay, That’s Love

IMDB: 8,3

Jang Jae Yul, takıntı hastalığından muzdarip gizemli bir yazar ve radyo DJ’yidir. Ji Hae Soo ise Üniversite hastanesi psikiyatri bölümündeki ilk yılını huzur içinde geçirmektedir. Ameliyatlarla uğraşmamak için psikiyatri alanını seçmiştir. Fakat Jang Jae Yul ile tanıştıktan sonra hayatında büyük değişiklikler meydana gelir(1*).

2- Hyde, Jekyll, Me

IMDB: 6,9

Koo Seo-Jin (Hyun Bin) iki farklı kişiliğe sahip bir adamdır. Onun kişiliklerinden biri Jekyll’dir. Jekyll, soğuk bir kişiliğe sahiptir. Onun diğer kişiliği ise Hyde’dur. Hyde, tatlı ve masum bir kişiliğe sahiptir. O, Wonderland adlı bir lunaparkın müdürü olarak çalışmaktadır. Jang Ha-Na (Han Ji-Min) ise Wonderland’ta bir sirk yöneticisi ve oyuncusu olarak çalışmaktadır. Koo Seo-Jin sirki Wonderland’tan çıkarmaya çalışır ve Jang Ha-Na sirkin kalabilmesi için sirki yedinden düzenler. Bu süreçte, Jang Ha-Na Koo Seo-Jin’ye aşık olur(2*)

3- Kill Me, Heal Me

IMDB: 8,3

Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu hastası üçüncü kuşak bir milyarder Cha Do Hyun (Ji Seong) ile psikiyatri uzmanlığı asistanlığının birinci yılında olan ve onu gizlice tedavi eden Oh Ri Jin (Hwang Jung-Eum) arasında geçen bir romantik komedi. Çocukluğunda yaşadığı travmatik bir olaydan sonra , Cha Do Hyun hafıza kayıpları yaşar ve sonra kişiliği yedi farklı kimliğe bölünür, Oh Ri Jin ise onu tedavi etmeye çalışır. 20 bölümlük dizi, Ocak 2015 — Mart 2015 arasında yayınlandı(3*).

4- Hello Monster

IMDB: 7,9

Dizi, bir adamın (Seo In-Guk) ve ona bir davayı çözmek için gizlice yaklaşan bir kadının (Jang Na-Ra) etrafında dönmektedir. İkisinin de farklı nedenleri olmasına rağmen suç vakalarını çözmek için birlikte çalışmaya başlarlar. Aralarında Aşk-Nefret ilişkisi başlayan bu ikili gerçek duygularını gizlerken suç vakalarını çözer(4*).

5- Hope

IMDB: 8,3

Hope filminin analizi sitemizde mevcuttur. Güney Kore yapımı olan film 2013 yılında vizyona girmiştir. Joon-ik Lee tarafından yönetlien filmin başrollerinde Kyung-gu Sol Ji-won Uhm ve Re Lee oynamaktadır. Filmin orijinal adı So-won iken İngilizce’ye Hope olarak Türkçe’ye ise Umut olarak çevirilmiştir. Filmin ana karakterindeki So-won 8 yaşında küçük bir kız çocuğudur. ebeveynlerinin ikisi de bütün gün çalışmaktadır. Buna rağmen ekonomik sıkıntılar çekmektedirler. Bir sabah yaşanan o korkunç olay ailedeki tüm bireylerin yaşamını alt üst etmiştir. 8 yaşındaki bir kız çocuğunun başına gelen bu olay anne ve babasının yaşamları hakkında bazı olayları sorgulamalarına neden olmuştur. Aile olarak bu olayın üstesinden gelmeye çalışırken arkadaşları ve komşuları en büyük destekçileri olmuştur(5*).

6- Beautiful Mind

IMDB: 8,1

Lee Young-O (Jang Hyuk), merhametsiz bir beyin cerrahıdır. Bir gün, tuhaf bir hastanın ölümüne tanıklık eder ve hastalarının garip bir şekilde ölmeye başladığını görür. Tüm bunlar olurken hiç beklemediği bir anda birisine âşık olur ve yavaş yavaş daha iyi bir insan olmaya başlar(6*).

Sizin psikolojiyle ilgili Kore yapımı dizi öneriniz varsa yorum yapmayı unutmayınız.

Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

5 Yorum

 1. Esra dedi ki:

  Hope filmi ile Kill me, heal me dizisi ilgimi çekti. Teşekkürler 🙂

  1. Ahmet Kılgi dedi ki:

   Yorumunuz için teşekkür ederim. Şimdiden iyi seyirler dilerim. Umarım beğenirsiniz. Hope filminin sitemizde analizi de var. İzledikten sonra yazımıza göz atabilirsiniz. Sonrasında yine geri bildirinlerinizi yorum olarak bekliyorum.

 2. Berra yazıcı dedi ki:

  “hope” filmini daha öncede görmüştüm fakat Burda tekrar görüp izlemek nasip oldu. İzlemeyen varsa gerçekten psikolojikmen güzel bir film. Bunun dışında ne izlesem karar veremedim açıkcası:’)

 3. melike 😳 dedi ki:

  İzlemeyenler varsa strangers from hell bence en iyi piskolojik gerilim dizisi

 4. Asya dedi ki:

  STRANGERS FROM HELL.
  Lee dong Wook, İm siwan gibi önemli aktörlerin yer aldığı bu dizi, kdrama sektörünün psikolojik gerilim kategorisindeki kuşkusuz en iyi yapımıdır. Oyuncular, ışıklar, ortam, senaryo…her şeyiyle mükemmel ötesi, gerim gerim geren, sizi huzursuz ve rahatsız edecek psikopatların olduğu, harika bir yapım. Fakat psikolojiniz yerinde değilse veya her şeyden çok çabuk etkilenen biriyseniz izlemenizi pek önermem..insanda psikoloji bırakmıyor çünkü

Başa dön tuşu