AnalizÖneriler

Yıldızlı Gece Tablosuna Psikolojik Bir Bakış

Vincent van Gogh Kimdir?

Vincent van Gogh, dünyanın en büyük ressamlarından birisidir ve aynı zamanda mutsuz ve melankolik hayatının olduğu bilinmektedir. Ebeveynleri dindar ve sert kurallara sahiptir ve Van Gogh hayatının önemli bir dönemini yatılı okulda geçirmiştir. Bu dönemde çok üzüntü duymuş ve içine kapanmıştır. Ayrıca, sevdiği kadından ret cevabı alarak depresyona girdiği bilinmektedir. Van Gogh yaşamında çok fazla yalnız kalmış ve çocukluk döneminde ciddi psikolojik sorunlar yaşamıştır. Bunlara ek olarak ressamın bipolar bozukluğu olduğu bilinmektedir. Psikolojik tedavi görmesine rağmen geçirdiği bir travma ile kulağının bir bölümünü kesen ressam (3*) bir zaman sonra 37 yaşında intihar ederek hayatına son vermiştir (4*).

Yıldızlı Gece Tablosu ve Psikolojik Boyutları

Ressam Van Gogh’un en ünlü eserlerinden birisi olan “Yıldızlı Gece” sanat eserleri arasında büyük bir önem taşımaktadır. Van Gogh, Yıldızlı Gece resmini tedavi gördüğü akıl hastanesinde,1889 yılının haziran ayında sabaha karşı bir zamanda tamamlamıştır. Bu eseri yakından incelediğimizde resmin içeriğinde özgün bir biçimde oluşturulmuş yıldızlar, ay, bir köy, kilise ve selvi ağacını görmekteyiz. Van Gogh bu resminde odasından görülen Saint-Remy-de-Provence şehrini kendine has bir şekilde yorumlamıştır. Fakat odasının camından bakıldığında demir parmaklıklar gözükmesine rağmen Van Gogh bu görüntüyü tablosuna yansıtmamıştır. Burada özgürlüğe duyduğu özlemi resmine yansıttığı yorumunu yapmak mümkündür. Ayrıca, manzarasında köy, kilise vb. bulunmamasına rağmen tablosunda bunları görmekte ve hayal gücünü ne kadar güzel kullandığını fark etmekteyiz. Bunun yanında, resimde selvi ağacı bulunmaktadır ve bu ağaç genelde ölümün simgesi olarak görülmektedir. Dolayısıyla, Van Gogh’un selvi ağacını resmine yansıtması ile intihar ederek ölmesi arasındaki ilişki düşündürücüdür.

Yıldızlara bakmak beni daima hayal dünyasına daldırır. Kendime sorarım, Fransa haritasındaki noktalar arasında seyahat edip belli bir noktaya ulaşıyoruz da neden gökyüzündeki bu parlak noktalara ulaşamıyoruz? Nasıl trene atlayıp Tarascon’a ya da Rouen’e gidiyorsak yıldızlara ulaşmak için de ölebiliriz.

Van Gogh

Van Gogh’un Theo adındaki kardeşine yazdığı bir mektupta resmi hakkında şöyle demiştir: “Demir parmaklıklı penceremde adeta bir buğday tarlası görüyorum. Sabahları ise gün doğumunu tüm ihtişamıyla izliyorum.”

Van Gogh, Yıldızlı Gece adlı eserini beğenmemiş ve kardeşine yazdığı mektupta şunları demiştir: “Burada yaptığım resimler içinde buğday tarlası, dağ ve meyve bahçesi olan resimler içime sindi. Diğer resimler bana hiçbir şey ifade etmiyor.”

Van Gogh’un kendine has teknikleriyle -palet kullanmadan direk boya tüplerini kullanma- yaptığı tablo şu anda New York’ta bulunan “Museum Of Modern Art” adlı müzede sergilenmektedir.


Yararlanılan Kaynaklar:

  1. Güleç, İ. (2020) Yıldızlı Gecenin Kahramanı: Van Gogh. Erişim Adresi: https://www.kooplog.com/yildizli-gecenin-kahramani-van-gogh/
  2. The Starry Night, 1889 by Vincent Van Gogh. Erişim Adresi: https://www.vincentvangogh.org/starry-night.jsp
  3. Azer, B. (2019). Vincent Van Gogh: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri. Erişim adresi https://www.oggusto.com/sanat/sanatci/vincent-van-gogh-hayati-eserleri-ve-bilinmeyenleri
  4. Vincent Van Gogh Kimdir? Kısaca Hayatı Ve Eserlerinin İsimleri. Erişim Adresi: https://www.milliyet.com.tr/kultur-sanat/vincent-van-gogh-kimdir-kisaca-hayati-ve-eserlerinin-isimleri-6238969
  5. Bölük, E. (2017). Gizem Dolu Hikayesiyle Yıldızlı Gece Resmi. Erişim Adresi https://www.kreatifbiri.com/yildizli-gece-resmi/

Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

Başa dön tuşu