Filmlerle PsikolojiSözler

Amelia Filminin Analizi ve Sözleri

Amelia drama/romantik bir film. Amelia çevresinde olanlardan dolayı farklı bir kişilik oluşturmuştur. Kendi hayal dünyasını yaratan, gizemi seven, eğlenceli, sevgi dolu bir hayat. Bu hayatı yansıtan, izlenmeye değer bir film.

Film başlarken şu mesajı veriyor. Hayat devam ederken her yerde farklı şeyler olmaktadır. Bir yerde yeni bir bebek doğarken bir yerde yeni bir icat olabiliyor. Yani bir durum gerçekleşirken başkaları içinde farklı durumlar olmaktadır, başka yerlerde başka kişiler ve başka şeyler. Filmin geneline yayılan bir mesaj da şudur: Küçük şeylerle mutlu olmayı bilmek ve onlarla hayatımıza hayat katmaktır.

Amelia kimdir?

Babası Raphael Poulain, eski bir askeri doktordur. Amelie’nin babası suyla tedavi merkezinde çalışıyor. Sıkıca kapanmış dudaklar, ilgi eksikliğinin göstergesi. Sevdiği şeyler olduğu gibi takıntıları da var. Annesi Amandine Poulain, her zaman biraz sinirli biri olmuştur. Sinir tiki, zayıf sinirler. Aynı eşi gibi sevdiği şeyler olduğu gibi takıntıları da vardır. Amelie görüldüğü gibi sinirli, duygu bakımından baskın, sevgi duygusunun çok hissettirilmediği ebeveynlere sahiptir. Tabii bu anne ve babasının kötü oldukları anlamına gelmiyor ama baskın duygular var ve hissettirilmiyor Amelie’ye. Öyle ki babası onun sağlığını kontrol ettiği durumlarda kalp hastası sanmıştı çünkü Amelie babası ona yaklaştığında kalbi atıyordu. Bu durumda ebevenylerin Amelie’ye mesafeli yaklaştığını gösteriyor . Tabii Amelie’nin kişiliğinde bu durum etkisini gösteriyor. Kalp hastası olarak düşünüldüğü için annesi onu evde eğitiyordu. Amelie, sinirli anne ve babasının tavırlarından dolayı kimseyle oynamıyordu ve kendi yarattığı dünyasına çekiliyordu. O dünya da kendi hayalleridir. Çevresinde de farklı kişilikler vardır. Örneğin yan komşusu tüm uykularını tek seferde uyuyup diğer tüm zamanlarında da uyanık kalmayı planlıyordu. Amelie’nin bir balığı vardır: Kaşalot. Evdeki sinir öyle yayılmıştır ki balık intihar girişimlerinde bulunuyor. Bu durumdan sinirlenen annesi balığı nehre bırakmıştır. Annesi onu teselli etmek için 2.el bir fotoğraf makinesi alır. Bu fotoğraf makinesiyle görüntüler çeken Amelie’ya komşuları “kazalara sebep oluyor” demiştir. Haberde kazaları izlerken o kazalara kendisinin neden olduğunu düşünmüştür. Bu komşusunun durumundan sinirlenen Amelie, onun televizyon alıcısını bozmuştur. Çevresi de Amelie’nin kişiliğinde etkili olmuştur. Yani çevre kişiye etki edebilmektedir. Bir gün kiliseden çıkarken annesinin üstüne intihar eden biri düşmüştür ve bu da annesinin ölümüne neden olmuştur. Bu da Amelie’de ve babasında bir travma yaşatmıştır. Babası dışa biraz daha kapanık hale gelmiş. Amelie travmanın da etkisiyle dış dünyanın etkisini hissedememiştir. Ona anlamsız gelmiştir. Ve kendi dünyasına çekilmiştir.

Görüldüğü gibi Amelie’nin çocukluğu bu şekilde geçmiştir. Yıllar geçtikten sonra bir kafede garson olarak çalışmaya başlar. Ama çocukluğundan gelen bir şey olsa gerek, yine yalnızlıklara kaçar. Kendisinin olduğu yer ve dünya hakkında çok saçma sorular sorarak kendisin eğlendirir. Bu da onun farklılığının bir göstergesidir.

İnsan hayatında dönemeçler olur veya hayatının şekillendiği durumlar olur. İşte Amelie’de de böyle bir durum olmuştur. Bir gece haberleri izlerken şaşırdığı bir haber karşısında elinden bir şeyi düşürür ve o yuvarlanan şey duvarın köşesindeki bir duvar parçasına çarpar. O parça hafif oynar ve eğilip oraya baktığında bir kutu görür. Bir çocuğun hayatından kesitler barındıran bir kutu. Amelie bunu çok iyi anlar. 31 Ağustos saat 4’de aklına parlak bir fikir gelir ve nerede olursa olsun kutunun sahibini bulacaktır ve o kutudaki hazinesini geri verecektir. Hazinedir çünkü her bir parçasına farklı anlamlar yüklenmiştir, farklı olaylar;duygular. Amelie araştırmaya konulup o kişiyi buluyor ve bunu yaparken kendisinin kim olduğunu göstermiyor. Çünkü o bunu seviyor. Gizemli olmak onun bir özelliği. Ve yaptığı iyilik karşısında çok mutlu oluyor, sevgi doluyor. Hayatta da bu böyledir.

Amelie’nin hayalleri çok geniştir. Bir buluşmada aşık olduğu kişinin gelmemesi ihtimalini değerlendirirken onu, çalıştığı iş yerinden tutup bir dağ köyünde mücahit bir mülteci olarak hayal edebiliyordu ve bunu olaylar silsilesinde yapıp sonucu oraya bağladığını gördüğümüzde yaratıcılığını görüyoruz.

Amelie hedeflerinin peşinden koşup başarısına ulaşmıştır. Filmin sonunda gizemliliğinden sonra sevdiği kişiyle kavuşmuştur. Daha önce denemeler yapsa da bu onu tatmin etmemiştir, beklentilerinin altında çıkmıştır ve uzun bir süre yalnız kalmıştır. Ama sonunda gerçek aşkı yakalamıştır. Bu gerçek aşkı tesadüfi olarak yakalamıştır. İşte görüldüğü gibi aşkın ne zaman karşınıza çıkacağını bilemezsiniz. Ve karşısına çıkan bu aşkda Amelie kendisini bulmuştur. Sizin de gerçek aşkı yakalamanız, yakaladıysanız bırakmamanız dileğiyle…

SÖZLER:

 • Bütün kadınlar, bir erkeğin omzunun üzerinde uyumak ister.
 • Oysa ki siz bayım, bir sebze bile olamazsınız çünkü enginarın bile kalbi var.
 • Zaman hayalciler için zordur.
 • Doğru zaman gelince, tereddüt etmeden çitin üzerinden atlamalısın.
 • Hayat asla sahnelenemeyecek bir oyunun sonsuz tekrarından ibaret.
 • Hayır… Ben kimsenin gelinciği değilim.
 • Işıklandırmana dikkat et. Işığın üzerinde her zaman karanlık vardır, her zaman.
 • İki insanı birbirlerine aşık olduklarına inandırırsan olurlar.
 • Kemiklerin camdan değil. Ama hayat seni de kırabilir.
 • -Mucizelere inanır mısınız? +Bugün değil.
 • Parmak göğü gösterirken yalnızca aptallar parmağa bakar!
 • Sensiz şu anki duygularım ancak geçmişin kuru bir kabuğu olabilir.
 • İnsan zamanı durdurmak istediği yere aittir.
 • Belki sadece diğerlerinden farklıdır.

Analiz sitemize ait olup sözleri, atlamamak ve eksik olmaması adına aşağıdaki siteden aldık:

https://tr.wikiquote.org/wiki/Am%C3%A9lie

Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

Başa dön tuşu