Bilişsel Psikoloji

Baader Meinhof Fenomeni

Okuduğum bir kitapta anlamını bilmediğim bir kelime gördüm. O an için o kelimeye dikkat göstermedim. İlerleyen sayfalarda bu kelimeyi tekrar gördüm, sanki beynim özellikle bu kelimeye dikkat gösteriyordu. Kelime “namütenahi”. Sınırsız, ucu bucağı olmayan demekmiş. Biraz daha araştırdığımda bir sitede namütenahi ve onun gibi eski Türkçe kelimelerin ve anlamların yer aldığını gördüm. Ben bu siteye daha önce girmiştim ve o zaman kelimenin anlamını okumuştum. Ben unutmuştum kelimeyi ama beynim unutmamıştı.

Akran zorbalığı ile ilgili bir sunum hazırladıktan sonra da akran zorbalığı kavramıyla sıkça karşılaşmış ve bunun algıda seçicilikle ilgili bir durum olduğunu düşünmüştüm. Ama şu anki durum biraz farklıydı çünkü ben kelimeyi hatırlamıyordum.

Baader-Meinhof fenomeni deniyormuş buna sonradan öğrendim. İnsanın daha önce duymadığı ya da dikkat etmediği bir şeyi bir kere duyup anlamını öğrendikten kısa bir süre sonra bunu tekrar tekrar duyması, her yerde onu görmesi şeklinde tanımlanıyor.

Fenomenin Ortaya Çıkışı

1986 yılında Terry Mullen, II.Dünya Savaşı sonrasında Batı Almanya’nın etkin ve bilinen radikal sol görüşlü örgütü Kızıl Ordu Fraksiyonu hakkında gazetede bir haber okur. Haberi okuduktan kısa bir süre sonra her yerde bu örgüt ile ilgili bir şeyler duymaya başlar. Mullen haberi okumadan önce de çevresindeki birçok kişi tarafından bu örgüt biliniyor ve belki de konuşuluyordu.

Farkına vardığı bu ilginç durum ile ilgili St.Paul Pionner Press gazetesine bir yazı gönderir ve yazısı ilan köşesinde yayınlanır. Yazı üzerine buna benzer durumları yaşayan okuyucular tarafından mektuplar yağar gazeteye. Bu olaylar sonucunda yaşanılan bu durum Baader-Meinhof fenomeni olarak isimlendirilir. Fenomen adını Kızıl Ordu Fraksiyonu’nun kurucularından alır.

Algıda Seçicilik

İnsanın çevresindeki birçok uyarıcıdan bir veya birkaçına dikkatini yöneltmesine algıda seçicilik denir. Sınıf ortamında arkadaşlarımızın konuşmalarını mırıltı şeklinde duyarken kendi ismimiz geçince duymamız algıda seçiciliğe örnektir. Kendi ismimizi duymamızın nedeni beynin kendimiz ile ilgili bilgilere değer vermesinden kaynaklanır.

Algıda seçicilikte beynin dikkat ettiği faktörlerden biri tekrardır. Tekrar eden şeylere dikkat ederiz. Örneğin arkadaşınız sizinle konuşurken tekrarladığı kelimeler daha çok dikkatinizi çeker. Çünkü beyin yeni öğrenilen bilgiyle sonra yine karşılaştığında bu bilginin önemli olduğunu varsayar ve daha sonra bu bilgiye daha çok dikkat eder. Sürede önemlidir, eğer üzerinden uzun bir süre geçtiyse beyin tepki vermeyebilir verse de kişi bu tepkinin nedenini anlamayabilir. Algıda seçiciliği etkileyen bu faktörlerden yola çıkarak Baader-Meinhof fenomeninin bir nevi algıda seçicilik olduğunu söyleyebiliriz.

Günlük hayatta kolay kolay karşılaşamayacağımız bir kavramla bir kere karşılaştıktan sonra tekrar tekrar karşılamamız cidden çok ilginç. Tekrar tekrar karşılaşmamızın üzerinde kavramın bizim o an dikkatimizi çekmesinin rol oynadığı düşünülüyor, ilgi gösterdiğimiz için beynimiz ona ayrı bir değer yüklüyor. Severek okuduğumuz bir kitabın ismini sık sık duymamız gibi. Ama beynimiz her zaman bizim için değerli olan şeylere dikkat etmeyebilir. Terry Mullen Kızıl Ordu Fraksiyonu’na bir değer yüklememişti ama belki farklı bir şey öğrendiği için dikkatini çekmişti.

Bundan sonra Baader-Meinhof fenomenini başka bir yerde daha duyarsanız şaşmayın, yaşadığınız durumun ne olduğunu biliyorsunuz.


Yararlanılan Kaynaklar:

  1. https://gundemden.net/baader-meinhof-fenomeni/ adresinden alındı.
  2. https://www.webtekno.com/yeni-ogrendigimiz-seylerin-surekli-karsimiza-cikmasini-aciklayan-fenomen-baader-meinhof-h46805.html adresinden alındı.
  3. http://filoji.com/baader-meinhof-fenomeni-yeni-ogrendigimiz-bir-bilginin-nedensiz-yere-tekrar-karsimiza-cikmasi/ adresinden alındı.
  4. Resim Gerd Altmann tarafından Pixabay‘a yüklendi

Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

Başa dön tuşu