DenemelerÖneriler

Beklentilerimiz- Ne Umdum? Ne Buldum?

Düşünsenize, hayattan ne çok şey bekliyoruz ve belki çoğunda yanılgıya düşüyoruz. Farkına vardığımız ya da henüz fark edemediğimiz ne çok yanılgı vardır kim bilir. Hayattan bir şeyler bekliyoruz sürekli. Oturduğumuz yerden sadece olmasını bekliyoruz. Yanılgıya düştüğümüz en ufak noktada da hayata küsüyoruz ve herhangi bir şeye karşı inancımız kalmıyor. Kendimizi karanlık bir odaya sıkıştırıyoruz. Kısacası kendimize eziyet ediyoruz. Peki nedenlerini sorguluyor muyuz? Ya da beklentiye girdiğimiz şey ne kadar gerçek ? Bunu kendi kafamızda kurup gerçekliğini sorgulamadan biz mi istedik, kendimizce bir beklenti içine mi girdik? Veya bir kişiye karşı yanılgıya düştüğümüzü düşünelim. Karşımızdaki insanın bu beklentiden haberi oluyor mu ? Yoksa kendimizi mi kandırıyoruz?

Atılan her adım bir başlangıç, her başlangıç ise bir beklentidir. Elbette beklentilerim var hayattan ve o beklentilerin olmama ihtimali beni korkutmuyor. İşte orada mükemmelleşiyor insan. Beklentilerinden korkmuyor, çünkü kaybedecek bir şeyi olmadığını biliyor. Başarısız olmak tekrar kendine dönmek demektir. Sadece hayatına bir başarısızlık eklemiş olursun. Bu seni karamsarlığa sürüklememeli.

Ahmet Batman

Beklentilerimiz bazen bizi öyle zehirliyor, hayatımızı öyle olumsuz etkiliyor ki.. ‘’Ben zaten hayattan ne istediysem olmadı!’’ moduna giriyoruz bu toksik düşünceler yüzünden. Sonra hayattan hiçbir şey beklememeye başlıyoruz. Kocaman bir olumsuzluk balonunun içine hapsediyoruz kendimizi. Yaşıyoruz sadece, hayat bizi ordan oraya sürüklüyor ve biz sadece o yoldan gidiyoruz. Oysa ufak bir iç hesaplaşmayla, hatalarımızın, yanlış düşüncelerimizin farkına varmakla hayatımız muhteşem bir şekilde düzelebilir. Beklentilerimizi ne kadar mantığımızdan geçirirsek ve ne kadar boş beklentiler içine girmezsek o derece mutlu olabiliriz. Hayattan hiçbir şey beklemeyin, sadece mantıklı şeyleri isteyin demeye çalışmıyorum. Ama herhangi bir beklenti içine giriyorsanız bu ya uğruna bir şeyler feda ettiğiniz, çabaladığınız şeyler olsun ya da karşınızdaki kişinin sizin beklentilerinizden haberi olsun. Yoksa sonsuz bir umutsuzluk döngüsüne kapılırsınız ve hayatınızda olabilecek güzellikleri de kaçırırsınız.

SON SÖZ

Hayata karşı hiçbir beklenti içinde olmamak da yaşamıyor olmakla eşdeğerdir. Önemli olan nokta beklenti içine girmek fakat daha akılcı, gerçekçi beklentiler içine girmek. Ya da beklentileriniz gerçekleşmediğinde, hayal kırıklığına, yanılgıya uğradığınızda pes etmemek, ders çıkarmaktır. ‘’Sorgulanmamış hayat hiç yaşanmamıştır.’’ diye bir söz vardır. Kesinlikle her konuda bu böyledir. Önce kendi içimizi sonra dışarıyı sorgulamamız gerekiyor. Hayata küsmeyip, daha çok sarılmamız gerekiyor. Ve umut etmek kötü bir şey değildir, bol bol umut edin, hayatta uğruna çabaladığınız, gerçekten çok içten istediğiniz şeyler için umut edin. Onlar bir gün sizi bulacaktır.

Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

Başa dön tuşu