DenemelerÖneriler

Neden Her Şey Kendini Sevmekle Başlar?

Hayatımızın bazı dönemlerinde zor zamanlardan geçeriz. Kendimizi öyle kötü hissederiz ki bi kutunun içine saklanıp günlerce ordan çıkmamak, insanlardan uzak durmak isteriz. Kimsenin bizi anlamayacağını düşünür, anlasa bile anlıyormuş gibi yapıp aslında önemsemeyeceğini, bizi küçümseyeceğini kafamızda kurar dururuz. Aslında burda bakılması gereken en önemli noktalardan biri kendi değerimizin farkında olmamaktan kaynaklanıyor. İnsan önce kendisi kendini sevmeli, saygı göstermeli ki karşısındaki insanlar da ona o şekilde yaklaşsın.  

Kendini sevmek diğer tüm sevgilerin başlangıcıdır

Osho

Kendimize kötü davranmaktan vazgeçmemiz gerekiyor artık. Tabii ki zor dönemlerimiz olacak, çok ağlayacağız üzüleceğiz ama o dönemleri yok saymamamız gerekiyor. Üstüne gidip, o acıyı yaşayıp öyle devam etmemiz daha faydalı olacaktır. Halının altına süpürdüğümüz sorunlarımız ileride çok büyük travmalara yol açabiliyor çünkü. Yani o sorunların üstesine gidip, hatta o sorunlarla arkadaş olabiliriz. Yok saymak değil de kabul edip nasıl üstesinden gelebilirim diye düşünmeliyiz. İnanın daha çok rahatlayacaksınız. Mutsuz olmanın da tadına varın. Hayatta her zaman mutlu olamayız çünkü, ki bence mutlu olmak da bu derece önemli gösterilip hayat amacımız haline gelmemeli, mutsuz olmayı da acı çekmeyi de sevmemiz, kendimizi özgürleştirmemiz gerekiyor. Biraz da mutsuz olmanın tadına varın, kendinizi rahat bırakın. Bu anlarda Gabrıelle Bernsteın’ın Evren Sizi Destekleyecek adlı kitabında söylediği şu söz kulaklarınıza fısıldasın:

Şefkat süreci kendinizle konuşmanızla başlar. Masum bir çocuk zorlu bir deneyim yaşamışsa onunla nasıl konuşuyorsunuz? Ona sunacağınız enerjiyi düşünün. Ve kendinize de aynı derecede sevgi verin.

Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

6 Yorum

 1. Büşra Niğdelioğlu dedi ki:

  Gerçekten çok güzel yazmışsın güzel dostum bu yazdıkların aklımın köşesinde hep olacak 🥰

  1. rabiye doğan dedi ki:

   beğenmene çok sevindim güzel arkadaşım💜

 2. Seher Aksoy dedi ki:

  seninle gurur duyuyorum ❤️ arkadaşlığımızda verdiğin öğütleri kulağıma küpe yapmamla beraber bu güzel düşünceleri insanlarla paylaşıyo olman da harika❤️ sözlü olarak unuttuklarımı bu yazınla daha da iyi hatırladım

  1. Rabiye Doğan dedi ki:

   cok tesekkür ederim canıım❤️

 3. Zeynep Tuğçe Bayraktar dedi ki:

  Canım arkadaşım ne kadar güzel anlatmışsın 🥰

  1. Rabiye Doğan dedi ki:

   tesekkür ederimmm❤️❤️

Başa dön tuşu