Denemeler

Bir Ekosistem Olarak Toplu Taşıma

Şehirde ve özellikle kalabalıkta yaşayan insanların çokça kullandığı otobüsler adeta organımız haline gelmiştir. Şöyle söyleyebiliriz, bir toplu taşıma kendisi yaşam alanına dönüşüyor. Bu yaşam alanı içinde bulunduğu toplumun bir alt birimi gibi bir şeydir. İnsanların buradaki normlara yani toplum kurallarına uyması gerekir. Normlara uymak düzen getirir. Aksi durum kaosa götürebilir.

Nasıl bir ekosistem ki? 

Bu ekosistemde insanlar belli bir süre kalırlar. Amaçları bir X noktasından Y noktasına varmaktır. X ile Y arasındaki süre toplu taşımada kalınan vakti gösterir. Birden fazla insan kullandığı için daha uygun fiyata gelir. Ancak avantaj ve dezavantajları da bulunur. Dezavantajlar çok insan olduğu için özellikle kalabalık şehirlerde rahatsız eden durumlar olabiliyor. Örneğin, sıcak yaz aylarında klimanın açık olmaması ya da öz bakımı yetersiz insanlar. Bunların yanında yüksek sesle müzik dinleyenler, norm dışı davranışlara eğilimli olanlar, empati kuramayanlar, telefonda uzun uzun vakit konuşanlar…

Enerjinizi Emer mi? 

Özellikle uzun yol gidenler ve trafikle alanda yaşayanlar için enerji yiyebilir. Beynimizin ve vücudumuzun belli bir kapasitesi vardır. Örneğin, gürültülü bir ortamda beynimiz sesleri filtreler. Sonuçta bu filtreleme bedava çalışmaz. Bizim bilişsel kaynaklarımız vardır. Dolayısıyla bu şekilde biraz enerjimizi yiyebilir. Ayakta kalmanız bedeninizi de yorar ve denge, tutunma gibi faktörler de buna etki eder. 

Diğer Topu Taşımalar Nasıl Peki?

Onlarda da durumlar büyük oranda aynı ama farklılıklar elbette ki vardır. Vapur, tren, metro, metrobus ve uçak bunların başında gelir. Kullanım sıklıkla birbirinden farklıdır. Tabii hangisiyle ulaşım daha zevkli derseniz, kişisine göre değişmekle birlikte vapur öne çıkar. Tren ve uçak sonrasında gelebilir.  Tren yolculuklarında seyehat edilen güzel yerler varsa çok farklı bir tat verir. Ülkemizdeki Doğu Ekspresi buna örnek verilebilir.

Müzikle Seyehat 

Klasik müziği burada es geçmeyin derim. Yine de herkesin müzik zevkine saygı duymakla beraber farklı diyarlara da yolculuklar önerebilirim. Çünkü müzik sizi bulunduğunuz ortamdan alıverir ve yolculuğa çıkarır.

Toplu taşıma bir nevi modern insanın hayatla mücadelesidir. İlkel zamanlardaki küçük stresli olayların ikamesidir. Zamanında yetişmek, uzun vakitler harcamak, trafiğe takılmak, kişisel alanın ortadan kalkması…

Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

Başa dön tuşu