Denemeler

Şekersiz Çaya Nasıl Alışılır?

Çayı Şekerli İçmenin Tarihi 

Öncelikle neden şekerli içtiğimizi açıklamak isterim. Toplumumuzda yaygın kesim çayı şekerli tüketmektedir. Çay içen bir yetişkini göz önünde bulunduralım. Yetişkinliğe gelene kadar bebeklik, çocukluk ve ergenlik dönemlerinden geçmiştir. Bebeklik döneminde bilinçli farkındalık olmaz. Yaşantılar daha çok bilinçaltı anı olarak kaydedilir ve izleri yaşam boyu sürer. Çocukluk döneminde ve yetişkinliğe kadar olan tüm evrelerde, kişi hep çayın şekerli içildiğini görmüştür.

İçtiği ilk çayı ebeveyn verdiğinde şekerli vermiştir. Böyle olunca bu öğrenme hem gözleyerek hem de davranışsal olarak gerçekleşmiştir. Dolayısıyla belli bir yaşa geldiğinde şekersiz çay ona farklı gözükmektedir. Tıpkı ekmeksiz yemek gibi. Çünkü kültürümüzde daha çok ekmekle doyulur ve sofrada ekmek parçası eksik olmaz. Oysaki ekmek tüketmeyen onun yerine karbonhidrat değerleri yüksek besinler tüketen toplumlar niye olmasın?

Şekerli Çay Nasıl Bırakılır? 

Bu çayı şekerli içme alışkanlığı bazı yetişkinler tarafından iradi olarak ortadan kaldırılabilir. Alışkanlık haline gelmiş ve oturmuş davranış zor bırakılır. Ancak tekrardan bu alışkanlık haline gelen davranışı bir alışkanlık ile yok edebiliriz. Bu da şekerli çay içmeyerek olacaktır. Bu şekilde şekersiz çayın tadına varmış oluruz ve alışırız. Alıştıktan sonra başta çekindiğimiz ve beğenmediğimiz tadı bize farklı gelmez, artık o tadı tanıyoruz.

Ortamlarda ben çayı şekersiz içiyorum demeye başlarız. Sen de şekersiz iç diyerek çevremizdekilere mesajlar yollarız 🙂

Etkili Bir Bırakma Yöntemi

Sık sık çay içiyorsanız mesela bir ay belirleyin ve her hafta biraz şekerinizi kısın. Bu şekilde en son hiç şeker kullanmazsınız. 
Tamamen şekersiz olmuyorsa bile ne kadar az tutarsanız o kadar iyi olur.

Tabii şeker bir örnek daha pastalar, çikolatalar, baklavalar vs. var 🙂

Sağlıklı hayatlar dilerim.

Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

Başa dön tuşu