DenemelerÖneriler

“Bittim” Dediğimiz Zamanlar

Bazen bitmek bilmeyen dertler yağmur olur üstüne yağar; ama rengarenk gökkuşağı da yağmurdan sonra çıkar.

Mevlana

Hepimizin hayatında bazen ‘bittim’ dediğimiz an’lar olur. Öyle bir çıkmaza gireriz ki, sanki bir daha hayatımız hiç normale dönmeyecekmiş gibi kaygılanırız. Aradan biraz zaman geçince, duygularımız yatışıp mantıklı düşündüğümüzde de bitmediğimizi anlarız. Anladığımız bir diğer şey ise başımıza gelen her olayın gelip geçici olduğu ve hayatımız için gerekli olduğudur. Sıkıntılar, stresler, dertler gereklidir çünkü hayat sınavında ne kadar başarılı olduğumuz yaşadıklarımıza verdiğimiz tepkilerimizle ölçülebilir. Hayat bir sınavdır; yaşanılan olaylar ise sınavın sorularıdır.

Bu sınav soruları kimi insanlar için zor olarak algılanabilir ve yıkıcı bir etki yaratabilir. Yıkıcı etkiyi en aza indirgeyeceklerin başında kişinin çevresi gelmektedir. Dertler paylaştıkça azalır, der büyüklerimiz. Bu çok doğrudur. Birey, derdini onu anlayacak birisine veya birilerine açarsa ve o kişi de gerçekten anlayan birisi ise işte o zaman kişi, yaşadığı olayın yıkıcı pençelerinden kurtulma imkanı bulur. Ayağa daha kolay, daha güçlü, daha temkinli kalkabilir. Eğer kişinin çevresi onu anlayacak düzeyde değilse bu sefer devreye kuruntular girer. Kuruntularla birlikte stres, kaygı, korku üçlüsü kişiyi dibe çekmeye başlar. Kendinizin bu durumda olduğunu düşünüyorsanız asla öyle değilsiniz. Korkularınız sizin bilinç dışınızdan beslenir. Bilinç dışınız ne kadar aydınlık ise orada korkularınız, kaygılarınız ve stres yaptığınız diğer şeyler barınamaz.

Bilinç dışı kişinin hem en yakın dostu, hem de en kötü düşmanıdır. Siz iyiyseniz o da iyi olur; size hep güzel ve iyi olanı anımsatır. Siz kötü hissediyorsanız; o çok daha kötü olur ve sizi hazırlıksız yakalar, dibe çeker. Bilinç dışınızı renklendirin, güzel düşünün, güzel bakın ve güzel yaşayın. Siz ne kadar renkli olursanız çevreniz rengarenk gökkuşağı misali güzellikle ışıldar. Hayatınız aslında hiç de kötü ve karanlık görünmez. İnsanlar sizi anlamasa bile siz kendinizi anlamaya başlarsınız. İnsan önce kendisini anlamalıdır, dünya anlaşılmak için çok kısadır.

Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

Başa dön tuşu