Gelişim Psikolojisi

Çocuklarda Tuvalet Alışkanlığı

Başlığı okuyunca insanın içini bir korku sarıyor. Islak yataklar, ıslak kıyafetler, sürekli tuvaletten çıkamama gibi durumlar göz önüne geliyor. İşimiz zor gibi. Ama anneler neler atlattı bunu da çok güzel atlatırlar. Öncelikle bu işe başlamadan çocuğun cephesinden duruma bakalım. Doğar doğmaz bir bez ile tanışan çocuk ve bu bezin rahatlığına alışan çocuk için tuvalet alışkanlığı biraz zor ve uzun geçebilir. Geç olsun güç olmasın efendim. Bu işe kaç yaşında başlamamız gerektiği konusu biraz farklılık gösterse de en uygun zaman 12-36 ay olarak bilinir. Aslında çocuğunuz size ne zaman başlamanız gerektiğini davranışlarıyla söyler. Tuvaletini yaparken utanmaya başlayan çocuk koltuk arkalarına masa altlarına saklanan çocuk size mesajı veriyor Bu durum size bir sinyaldir. O zaman ilk adımdan başlayalım.

Adım1: Tuvaletini neden tuvalete yapması gerektiğini bilmelidir. Bir işi yaparken o işi neden yaptığını bilmesi o işi yapmasında fayda sağlar.

Adım2: Çocuğunuzun hazır olması çok önemli asla zor kullanmayın.

Adım3: Birlikte gerekli malzemeleri almaya gidebilirsiniz. Bu onun hoşuna gidecektir. Lazımlığını kendisi seçmesine izin verin. Ona tuvalet alışkanlığı ile ilgili çizgi filmler, kitaplar edinin. Bu alışkanlık sürecinde işinize yaracaktır

Adım4: Birlikte tuvaleti, tanınmaya gidin klozeti tanıtın nasıl kullanması gerektiğini gösterin. Birçok çocuk klozetin deliğinden korkabilir. Bu konuda ona anlayış gösterin. Sorduğu her soruya cevap verin.

Adım5: Lazımlığı onun en çok bulunduğu odaya yerleştirin. İlk oturduğu sırada onun yanında olun. Onu cesaretlendirin ve onu övün. İlk kez lazımlığa oturduğu için zorluk çekecektir. Yapması uzun sürebilir. Sabırlı olmaya çalışın. İlk kez başardığında onu övün ve sarılın. Takdir edilen her davranış yenilenir.

Adım6: Arada yapacağı kazaları hoş görün. Asla ceza vermeyin. Sürekli tuvaletinin gelip gelmediğini sormayın. Bu onu rahatsız edebilir. Yarım saatte bir lazımlığa oturmasını sağlayın. Ona hatırlatmalar yapın ama sürekli sormak onu bunaltacaktır. İnatlaşıp bilerek altına bile yapabilir.

Adım7: Lazımlığa alıştığını ve yapabildiğini düşündüğünüzde banyoya gidebilirsiniz. Lazımlığa yaptığı gibi klozete yapamayabilir. Ona zaman tanıyın. Banyoda geçirdiğiniz süreler uzun olabilir. Sabırlı olmaya çalışın. İlk kez klozete yapışını tebrik edin onu övün. Bu iş de cesaretiniz onun için çok önemli unutmayın.

Çocuğunuza verebileceğiniz en güzel şey zamandır.

(Fock)

Tuvalet alışkanlı süresinde çocuğunuza bol keseden zaman tanıyın.

Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

Başa dön tuşu