AraştırmalarPsikolojik Rahatsızlıklar

Dalıp gitmek

Hepimiz zaman zaman gündelik hayatımızdan, işlerimizden ve çevremizden kopuyor, hiç fark etmeden başka şeyler düşünmeye, planlar yapmaya başlıyoruz.Çalışırken, film izlerken, kitap okurken, birisiyle sohbet ederken, yemek pişirirken hatta bir şeyler okurken birden kendimizi yaptığımız işi bırakmış ve başka şeyler düşünmeye, hayaller kurmaya, planlar yapmaya başlamış olarak buluyoruz.

Dalıp giderken aslında ne oluyor?

Dalıp gitmek, aslında dikkatin istemsizce o an yaptığınız işten uzaklaşıp, başka bir konuya odaklanmasıdır.Örneğin bir film izlerken bir gün önce okuduğunuz kitabı düşünmeye başlaya bilirsiniz. Burada öncelikli olarak yaptığınız iş aslında film izlemektir fakat istemsizce düşünceler sizi okuduğunuz kitaba götürür. Düşünceleriniz bilinçsizce filmden uzaklaşır ve siz okuduğunuz o kitapta herhangi bir paragrafı düşünmeye başlarsınız.

Odaklandığımız konudan neden çıkarız?

Dalıp gitmenin özel bir nedenini arayan araştırmalardan sonuç elde edilememiştir. Çünkü dalıp gitmenin belli zamanı ve mekanı yoktur. En heyecanlı, en sinirli anda bile ansızın gerçekleşen bir durumdur. Fakat bunun yanısıra dalıp gitme vakalarının ortak bir özelliği vardır. Hangi koşullarda olursa olsun kişi o an yaptığı işten soğur, ilgisiz hisseder ve geçici olarak tüm bağları kopar (2*).

İlgili çalışmalar

Psikolog ve nörobilim uzmanı Jonathan W.Schooler ile Jonathan Smallwood dalıp gitmeyi, ayrışma hipotezi ile açıklamıştır. Bu hipoteze göre dikkat, kişinin çevresindeki algısından ayrıldığında kişi dışarıda gerçekleşen her şeye karşı duyarsızlaşır. Kalina Christoffun araştırmalarına göre dalıp gitme, insan beyninin daha aktif hale geçmesi ile ilgilidir. Sonuç olarak dalıp gitme sırasında insan, bilinci kapalı olur. Hatta bazen kişi o kadar dünyadan kopar ki, tüm konuşmalara ve olaylara tepkisiz kalır (1*).

Dalıp gitmek kötü bir şey midir?

Her ne kadar bu durumda insan gerçek hayatla bağını belirli süre kaybetsede, aslında dalgın olduğumuz zaman beynimiz, bizim için çok önemli olan konulara odaklanır. Yani düşündüğümüzün aksine bu süreç çözüm yolu bulmak adına bizim için değerlidir. Dalıp gitme sürecinde beyin, iki ağını da kullanır (1*).

Best property on https://hata.ng/abuja/kabusa/commercial-property-for-rent. Be with Hata in Nigeria.


Kaynakça

1.http://www.aktuelpsikoloji.com/beynimiz-ektra-mesai-yapiyor-4678h.htm

2.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3815616/


Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

Başa dön tuşu