Filmlerle PsikolojiGenel

Eve’in Üç Yüzü: Film Analizi

Eve' in üç yüzü filmi hakkında bir incelemedir. Disosiyatif kimlik bozukluğu hakkında detaylı bilgi içermektedir.

Yaşam, sokaklar dolusu bir kent; ölümse her bir yolun karşısına çıkan çarşı.

Yönetmenliği Nunnally Johnson tarafından yapılan 1957 yapımı Eve’in Üç Yüzü adlı filmde bizlere, bir kadının yaşadığı (Eve White) disosiyatif kimlik bozukluğu (çoklu kişilik bozukluğu) anlatılmaktadır.

Film Hakkında

Filmimizde hikayesi anlatılan Eve White evli ve bir çocuk annesidir. Eve eşi Ralph’a ve kızı Bonnie’e karşı oldukça kibar ve sevecendir, merhametlidir, geleneklerine ve toplumsal normlara bağlı biridir ayrıca kendisini ailesine adamış bir kadındır. Eve son zamanlarda baş ağrılarından şikayetçidir ve bu sebeple doktora gider. Doktorlar onu psikiyatrist olan Luther’ e yönlendirir. Eve, Bay Luther’e uzun bir süredir baş ağrıları olduğunu ve bu ağrıların nüks ettiği dönemlerde bir şeyler yaptığını ama bunları hatırlamadığını yani kısa süreli hafıza kayıpları yaşadığını anlatır. Doktor Luther, Eve’ i iki haftalığına kliniğe yatırır fakat bir rahatsızlığı olmadığını düşünerek onu evine yollar. Eve, birkaç hafta eşi ve kızıyla birlikte ağrıları olmadan yaşar fakat bir gün Ralph eve geldiğinde bir şeylerin ters gittiğini anlar. Yatak odasında oldukça pahalı olan birçok kıyafet bulur ve Eve’ e, bunları kim aldı diye sorar. Eve, bunları kendisinin almadığına dair yemin eder. Ralph mağazayı arar ve satıcı, kıyafetleri Eve’ in sipariş ettiğini söyler. Tam o sırada içeriden çığlıklar duyulur, Ralph seslerin geldiği odaya koşar ve Eve’ in kızları Bonnie’yi boğmaya çalıştığını görür. O günden sonra her şey değişir. Ralph, eşinden boşanır; Eve’ i psikiyatriste götürür ve her şey yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başlar. Doktor Luther, ilk seanslarda Eve White ile gayet sakin konuşur fakat bir gün birden bire Eve garip davranmaya başlar. Ayağındaki çoraba alerjisi olduğunu söyler ve çorabı çıkarır. Sigara içmeye başlar ve doktora sürekli “ben güzel miyim, beni beğeniyor musunuz?” gibi sorular sormaya başlar. Doktor Luther çok şaşırır ve Eve’e “sen de kimsin?” diye sorar. Eve, “ben Eve Black’im” der. Eve Black, oldukça kibar ve geleneklerine bağlı olan Eve White’ın kişiliğiyle hiç uyumlu değildir, hatta oldukça zıt bir kişiliğe sahiptir. Eve Black dekolteli kıyafetlerden, şarkı söylemekten, dans etmekten oldukça hoşlanan birisidir. Fakat Eve White bunların hiçbirini sevmemektedir. Doktor Luther seansları ilerlettikçe Eve’de disosiyatif kimlik bozukluğu olduğunu anlamaya başlar.

Disosiyatif Kimlik Bozukluğu

Filmin devamını anlatmadan önce Eve’ in tanısı olan bu bozukluktan biraz bahsedelim. Disosiyatif kimlik bozukluğu (DKB), kişinin en az iki tane birbirinden ayrı kişiliğe, var oluşa, düşünce ve davranışlara hatta duygulara sahip olmasıdır. Bireyin içinde var olan bu kişiliklerin çoğunlukla birbirinden haberi yoktur ve farklı zamanlarda, farklı durumlarda ortaya çıkarlar. Bu kişiliklerin tamamını yöneten bir yönetici kişilik vardır. Kişiliklerin özellikleri birbirinden farklıdır. Kimisi sağ elini kullanırken kimi sol elini kullanır, kimisi bir yemeği çok severken diğeri aynı yemekten nefret eder. Bu bozukluk genellikle çocukluk yıllarında başlar fakat fark edilmesi zaman alır ki çoğu yetişkinlikte psikiyatri kliniklerinde veya seanslarda fark edilir. Kişiler yaşadıkları bazı sorunlar sebebiyle terapilere başlarlar ve terapiler ilerledikçe diğer kişiliklerinden haberdar olurlar. Bu bozukluğa birçok durum sebep olabilir (travma, istismar, şiddet vb.) fakat bugüne kadar bildirilen vakaların çoğunda çocukluk çağı istismarının bu bozukluğun kaynağı olduğu tespit edilmiştir. Disosiyatif kimlik bozukluğunun tedavisinde oldukça farklı terapi yöntemleri kullanılmaktadır fakat tedavilerin çok azı tamamlanabilmektedir (1).

Bu alçak gönüllü genç kadının içinde iki farklı karakter birbirine üstünlük sağlamaya çalışıyordu. Gerçek ve korkunç bir biçimde.

Eve White ve Kişilikleri

Daha önce de belirttiğim gibi Eve White oldukça sevecen, eşine bağlı bir kadındı. Ortaya çıkan yeni kişiliği Eve Black ise onun tam tersiydi. Eve Black, eşi Ralph’i sevmeyen ve kızından da nefret eden bir kadındı. Doktor Luther, seansları ilerlettikçe iki kişiliğin birbirinden oldukça farklı olduğunu ve Eve White’ın diğer kişiliği olan Eve Black’i tanımadığını, ondan haberi olmadığını anlamaya başladı ve tedavi için hipnozu kullanmaya başladı. Hipnoz ile Eve’ in çocukluğuna dönmeye çalıştılar fakat Eve White geçmişini hatırlamakta zorlandı. Eve Black geçmişteki olaylardan haberdar olduğu halde olanları anlatmayacağını söyledi. Doktor Luther, Eve’ in kişiliklerinden biriyle konuşmak istediğinde “Eve White ile konuşabilir miyim, Eve Black ile konuşabilir miyim?” diye sorar ve istediği kişilik ortaya çıkıp onunla konuşmaya başlardı. Bir gün Doktor Luther, Eve’i hipnoz ettikten sonra defterine bir şeyler yazmaya başladı ve tam o sırada Eve gözünü açtı. Neden burada olduğunu, kim olduğunu, ne yaptığını bilmediğini söyledi ve yüz ifadesinden oldukça şaşkın olduğu görülüyordu. Doktor bu durum karşısında çok şaşırdı, bunun ayrı bir kişilik olduğunu düşündü ama emin olamadı. Eve’in yeni haliyle sohbet etmeye devam etti ve yanılmadığını, bu Eve’in diğer iki kişilikten biri olmadığını anladı. Eve’in yeni kişiliği kendisine Jane ismini verdi. Jane, Eve White ve Eve Black’ten oldukça farklıydı. Çok daha kibardı, kızı Bonnie’ye karşı oldukça sevecendi ve hayata daha umutlu bakmaktaydı.

Tek Kişiliğe Geçiş

Bir gün seansta Eve White belirir ve “eğer bizden biri kalmalıysa bu Jane olmalı, o kızımızı seviyor ve onunla iyi geçiniyor. Bugün Bonnie’nin yanındaydım bir ara başım ağrıdı ve sonra geçti. Oradan ayrılırken kızım bana bu halimle gelmemi ve bu halimi sevdiğini söyledi. Kızımın bahsettiği kişi Jane olmalı çünkü ben orda değildim” der. Bu sebeple Eve White kendisindense Jane’in yaşamasını ve kızıyla kalmasını ister. Doktora, kızıyla oyun oynadığını ve topları evin altına girince oraya gittiğini, topu tam alacakken kendisini küçük bir kız gibi hissettiğini söyler. Doktor Luther, Eve’in çocukluğunda evin o alt kısmında bir şeyler yaşamış olduğunu anlar ve yeniden hipnozu dener. Hipnoz ile Eve’in altıncı yaşına giderler ve Eve çığlık atıp ağlamaya başlar. Doktor ondan olanları anlatmasını ister fakat birden bire Eve Black belirir ve doktora bütün bunlardan kendisinin zaten haberdar olduğunu ve Eve White’ı bunları anlatması için zorlamaması gerektiğini söyler. Doktora “bir şeyler ters gidiyor, artık istediğim zaman ortaya çıkamıyorum” der. Doktor, Eve White ile konuşmak istediğini söyler ve böylece Eve Black doktora veda edip gider. Jane gelir ve doktora çocukluğunda o evde yaşadıklarını anlatır. Eve (Jane) 6 yaşındayken babaannesi ölmüştür ve annesi Eve’ in oyun oynadığı evin altındaki o boşluktan Eve’i alıp babaannesine veda etmesi için eve götürür. Eve bunu istemediği halde annesi ona zorla babaannesinin ölüsünü öptürür ve bu öpücük Eve için çok büyük bir travma olur. Bu öpücükten sonra Eve’ in hayatı değişmiştir, kişiliği bölünmüştür. Bu öpücükten sonra Eve White’ın istemediği şeyler olduğunda Eve Black belirmeye başlamış ve Eve White’ın istemediği, onaylamadığı şeyleri o yapmaya başlamıştır. Doktor Luther şuan konuşanın Jane olduğunu anlamaya başlar, Jane geçmişini tüm ayrıntılarıyla hatırlamaya başlar ve hepsini tek tek doktora anlatır. Doktor “Eve White ile konuşmak istiyorum” der, Jane gitmeye çalışır fakat Eve White gelmez. Jane “gitmişler, ikisi de gitmiş bunu hissediyorum” der ve böylece geriye bir tek Jane kalmış olur. Eve White ve Eve Black gitmiş, her şeyi Jane’e bırakmışlardır. Eve White’ın artık tek kişiliği vardır, Eve White iyileşmiş ve yeni kişiliğinin adı Jane olmuştur.

Best property on https://hata.ng/lagos/ikeja/278-workshop-for-rent. Be with Hata in Nigeria.


Kaynakça

  1. Kring, A. M., Johnson, S. L., Davison, G. C., ve Neale, J. M. (2019). Anormal Psikoloji. (M. Şahin, Çev). Nobel Yayıncılık.

Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

Başa dön tuşu