DenemelerGelişim Psikolojisi

Masal Dünyası ve Çocuklar

Çocuklara Masal Anlatmak

Birçok eğitimci “ne öğrettiğinden çok nasıl öğrettiğin önemli” der. Hayal dünyasını geliştiren, yaratıcı düşünebilmede sana yeni pencereler açabilecek olan masal ve masal anlatma tekniklerini anlatan bir yazı yazacağız.

Herkes masal okur. Sen masalı okuma masalı yaşat. Masalı anlatmak için duygu dili kullanmak gerekir. Masal anlatmak bu dünyadan çıkıp yeni bir gezegene girmek gibidir. Kitabın kapanığını açtığınız andan itibaren çocuk yeni bir dünyanın kapısının açıldığını hissetmeli. Peki ya nasıl?

  • İlk olarak çevre koşulları hazırlanmalıdır. Çevre koşullarından kastımız masalı okuduğunuz mekandır, her zaman aynı konumda masalı okumayın. Her gün başka bir masal köşesi yaratın. Bir gün masanın altında, bir gün balkonda ve bir gün de banyoda yaşayın masalınızı. Denizle ilgili bir masalı su dolu bir leğenin içinde balık figürleri ile birlikte okuyun. Veya mavi çarşafı serip deniz olarak hayal edebilirsiniz. Masalın başkahramanı olan bir su kaplumbağasını siz canlandırın. Çevre ve obje konusunda seçeneklerinizi bol tutun.

 

  • Daha sonra çocuğunuzun masal dinlemek için hazır olup olmadığını kontrol edin. Masal odaklanma ve konsantrasyon ister.

 

  • Duygu dilinizi öne çıkarmanız ve masalı yaşatmanız için jest ve mimikleriniz çok önemli. Kaygılı ve güvensiz bir ses tonunuz olmasın. Yıllardır masal anlatıyor gibi hissedin. Bu masal sizin ve hayatınıza girerek sizi harikalar diyarına götüren çocuğunuzun masalı. Masal saatinizi en keyifli bir şekilde yaşayın.

 

  • Masal içinde ikilemeler, tekerlemeler, şarkılar kullanmanız çocuğunuzun hoşuna gider ve masala daha çok odaklanır.

 

  • Masalı kitaptan okumanızı değil de ezberleyip anlatmanız masalı yaşamanızı, jest ve mimiklerinizi kontrol etmenize, çocuğunuz ile göz teması kurmanıza ve size odaklanması açısından çok daha iyi olacaktır.

 

  • Bir ses kaydı cihazına masallar kaydedin. Kendi sesiniz ile ve masal anlatamadığınız zamanlarda ses kaydını açın ve dinletin. Bu çocuğunuz için de farklılık olacaktır.

 

  • Son olarak çocuğunuz okuma biliyor diye ona masal okumayı bırakmayın. Masal diyarında iki güzel kahraman olarak yol almaya devam edin. Masallar gezegenindeki en iyi arkadaşı olmaya devam edin.

Konumuzu Oğuz Atay’ın bir sözüyle bitirelim:

Masallar albayım, masallar; Bu dünyada sonu mutlu biten tek şey onlar.

 

Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

Başa dön tuşu