GenelSözler

Neden Kitap Okumalıyız?

Kitap okumamanın çeşitli sebepleri olabilir. Okumadığımız için aşağıdaki cümleleri de kuruyor olabiliriz.

 • Kitap okumanının önemini biliyorum ama kitap okuyamıyorum.
 • Kitap okurken sıkılıyorum.
 • Okumaya başlamak için motive sözler arıyorum.
 • Çocukluğumda kitap okuma alışkanlığını kazanmadığım için şu an okuyamıyorum.
 • Kitap fiyatları pahalı.
 • İşlerim çok yoğun veya öğrenciyim derslerimden ve ders çalışmaktan vakit bulamıyorum.
 • Üşengeç olduğum için kitap okuyamıyorum.
 • Bir heves gibi başlıyorum ama sonra bırakıyorum.
 • Kitap dışındaki aktiviteleri severim.
 • Okumuşluğum vardır ama yani bir elin parmaklarını geçmez.

Niçin kitap okunur?

 • Bir konu hakkında bilgi edinmek, öğrenmek
 • Sorunlarımızı daha iyi çözebilmek
 • Bakış açımızı genişletmek
 • Zaman geçirmek
 • Boş vakitleri değerlendirmek(Kitapları boş zaman aktivitesi dışında ciddi bir eylem olarak da görmeniz daha sağlıklı olur. Kitabı bir ihtiyaç olarak görüp her gün okumanızı tavsiye ederiz.) gibi çeşitli nedenlerden dolayı kitap okuruz.

Kitap okumak sadece gözle yapılan salt bir eylem değildir. Bir insanı veya kendinizi de okuyabilirsiniz. Yani kendinizi bilmek, anlamak, keşfetmek de bir okuma aktivitesidir.

Çok fazla kitap okumuyorsanız, kitap okumaya ara vermişseniz veya neredeyse yok denilecek kadar kitap okumuşsanız artık bunları bir kenara bırakıp “düzenli kitap okuma” kararı alabilirsiniz.

 • Kitap okumanın bir ihtiyaç olduğuna kabullenmek başlamanızda yardımcı olacaktır.
 • Sizi yarı yolda bırakmayan, eleştirmeyen, bakış açınızı geliştiren bir dost olarak kabul ederseniz ne kadar faydalı olduğunu anlayıp bir an önce okumaya başlamak veya okuma oranınızı arttırmak isteyeceksinizdir.
 • Okuduğunuz kitapların özetini çıkarmak, üzerine not almak, altını çizmek, fosforlu kalemle çizmek, üzerine eleştiriler yazmak, yorumlar yapmak gibi çeşitli yollar kitap okuma hevesinizi arttırabilir.
 • Kitaplar pahalı diyorsanız: 2. el kitaplara yönelebilirsiniz ve uygun fiyattan satan yerlerden alabilirsiniz. Kısa bir araştırma ile bütçenize uygun kitaplar bulabilirsiniz.
 • Vaktim yok diyorsanız bir kitabı günlere bölebilirsiniz.
 • Okuduğunuz kitapların listesini yapabilirsiniz. Bu sizin motivasyonunuzu arttıracaktır.
 • Kitap okuma alışkanlığını yeni geliştirmeye çalışıyorsanız hafif ve sevdiğiniz kitaplardan başlayın aksi takdirde kitaplardan soğuyabilirsiniz.
 • Kitaplarda beğendiğiniz sözleri, yazıları vs. not alabilirsiniz.
 • Eğer bir şeyler yazmak istiyorsanız kitaplar, besleneceğiniz yegane kaynaklardır.
Kitapla İlgili Sözler

1) Okumak bir toplumun günlük alışkanlığı olunca, o toplum mutlu olur. (Sokrates)

2) Okunacak en büyük kitap insandır. (Hacı Bektaşı Veli)

3) Yeryüzünün en kuvvetli silahı artık ne tank, ne tüfek, ne cop, ne makineli tüfek, ne siyasi iktidar ne de sermayedir. Bütün bunların sindiremeyeceği tersine onların hepsini birden sindiren kitaptır. (Cemil Meriç)

4) Kitap limandı benim için. Kitaplarda yaşadım ve kitapaki insanları sokaktakilerden daha çok sevdim. Kitap benim has bahçemdi. Hayat yolculuğumun sınır taşları kitaplardı. (Cemil Meriç)

5) Sıkıntımızı unutmak, donuk hayatımıza biraz renk ve ışık vermek, daracık dünyamızda bulamadıklarımızı yaşamak için tek çaremiz, kitaplara sarılmaktır. (Suut Kemal Yetkin)

6) Bir kitap açmanın faydası çoktur. Açlık yemekle, bilgisizlik okumakla giderilir. (Çin Atasözü)

7) Bir kitap dünyadan daha geniştir, çünkü maddeye düşünceyi katar. (Victor Hugo)

8) İyi kitapları okumak, geçmiş yüzyılların en seçkin zekalarıyla, önceden tertiplenmiş bir konuşmaya katılmak gibidir. (Descartes)

9) İyi kitaplar başarıya doğru uzatılmış bir köprüdür. (Bacon)

10) Kitapsız büyüyen çocuk, susuz büyüyen ağaca benzer. (Çin Atasözü)

11) Çocuklara kitap sevdirmenin yolu daha bebekken başlar. Bebekliklerinde onlara kitap okuyun, anlamaz demeyin. Zira bebekler alim doğarlar. (Laedri)

12) Kitaplardan önce kendimizi okumaya çalışalım. (Mevlana)

Kitap okumanın gücünü anladıysanız haydi kitap okumaya 😊

Yorumlara okuduğunuz kitapları, kitaplar hakkında düşüncelerinizi, kitaplar hakkında bildiklerinizi, çok kitap okuyorsanız önerilerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Sevgiler 😊

Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

6 Yorum

 1. Abdulkerim Özyurt dedi ki:

  İnsani değerlerin kişisel ve toplumsal olarak ayakta kalabilmesinin en kıymetli yolu olarak kitap okumayı görüyorum. Çünkü kitapların gerek içerisinde geçen olaylar gerek verilen mesajlarda olsun; yazarın kendi yaşamasa bile yanlışlara olumsuzlara açık bi şekilde itiraz edişi ve bu yanlışlar ve olumsuzluklardan doğan insanların hayatlarında olan yıkıntıları daha yaşamadan görmek açıkçası büyük dersler niteliğinde.. bu bakımdan bireysel ve toplum bazında okumanın çok kıymetli olduğunu gün geçtikçe okuyarak daha iyi hissettiğimi düşünüyorum.. Yaşam adına değer yargısı taşıyan herkese şiddetle tavsiye ediyorum.. saygılarımla.

  1. Editör dedi ki:

   Kitap, insani değerler içerisinde örneğin düşünmek ve empati kurmamızı kuvvetlendirir. Kitapta farklı karakterlerin düşüncelerini görüyoruz. Olay örgüsü veya bazı durumlar için de üzerinde düşünebiliyoruz. Yorumunuz için teşekkür ederiz.

 2. Eylül dedi ki:

  Kitap okumayı çok seviyorum. Benim için okumak dünyayı okumaktır. En güzel hazinedir. Kitapsız yaşayan toplum cahildir benim için. Ve ayriyeten tüm herkes beni kitap kurdu olarak tanır ve bunun için okulun önünde ödül almışlığım bile vardır. Herkes bu yüzden beni çok sever. Ben kendim için okuyorum, başkaları için değil. Keşke toplumumuzda böyle olsa.

  1. Ahmet Kılgi dedi ki:

   Tebrik ederim, yorumunuz sevindirdi beni. Sizin için bol bol kitaplı ve başarılı bir hayat diliyorum

 3. Halime dedi ki:

  Kitap okumak aslında bir nevi beyin jimlastiği yapmak gibi birşey 📖

 4. Canan dedi ki:

  Kitap okumak çok güzel bir alışkanlık. Ben de kitap okumadan geçirdiğim zaman hatırlamıyorum ancak son zamanlarda dikkatimi çeken bir durum var. İnsanlar kitap alırken en çok satan kitaplar listesinden bakıp ona göre okuyacakları kitapları belirliyor. Bir yere kadar bu listeler elbette belirleyici olabilir ancak ticari olarak piyasaya sürülmüş ama hatalı bilgi içeriği olan ya da genel geçer herkesçe bilinen ama insanlara ışık tutmayan kitaplar da piyasaya çok satan olarak giriyor ve kısa bir zaman sonra görüyoruz ki çok satan kitaplar listesinden düşmüş. Etkileyici ve uzun soluklu kitaplar döneminde anlaşılmamış olsa bile gelecekte epey büyük bir kitleye seslenebilmistir.

Başa dön tuşu