Psikolojik Rahatsızlıklar

Şizofreni

Gerçeklikle bağınızın koptuğunu ve bazen çevrenizde gördüklerinizin veya yaşadıklarınız beyniniz tarafından oluşturulduğunu hiç düşündünüz mü?

Şizofrenin Tanımı

Şizofreni, en az altı ay boyunca süren ve delüzyon, halüsinasyon, dağınık konuşma, dağınık davranışlar ve azalan duygusal ifade belirtilerinin en az iki tanesini içeren ciddi bir zihinsel bozukluktur. Bu semptomlar kişisel veya sosyal işleyişi bozar. (Amerikan Psikiyatri Derneği, 2000)

Belirtiler

1- Dağınık Düşünceler

Birbiriyle uyuşmayan düşünce örüntüleridir. Mantık dışı inanışlar, yeni kelimelerin oluşturulması gibi.

2- Dikkat Dağınıklıkları

Tek bir şeye konstanre olamaz. Örneğin, televizyon seyredip aynı anda sesleri dinleyemez.Dolayısıyla televizyona konsantre olamaz.

3- Algı Bozuklukları

Tuhaf bedensel duyular ve halüsinasyon yaşanır.

Halüsinasyon, çevreden herhangi bir uyarıcı olmaksızın meydana gelen duyusal deneyimlerdir.

Şizofrenlerin %50-70’i gerçek gibi olan ve kendileri ile konuşan (beyin hücresi çalan) ya da onlar hakkında konuşan (genellikle “sende kanser var” gibi olumsuz şeyler) sesler duyduğunu bildiriyor (Goode, 2003a).

4- Motor Bozukluklar

Aşırı hareketsiz veya hareketli olma, tuhaf yüz ifadeleri gibi bozuklukları kapsar.

5- Duygusal Bozukluklar

İçinde bulunan duruma uygun olmayacak şekilde ya çok az duygusal tepki olmasını veya duygusal tepkilerin olmamasını kapsar. Örneğin, yakın bir arkadaşın ölümü bildirildiğinde gülmek.

Şizofreni

Şizofreni ile çoğul kişilik bozukluğunu karıştırmamanız gerekir. Yunanca’da şizofreni kelimesi bölünmek anlamına gelmektedir. Burada bölünen kişi değil düşünceler arasındaki bağlantılardır.

Şizofrenin kalıtsal bir yapısı vardır. Ama çevresel faktörlerin etkisi de yadsınamaz. Dolayısıyla ortaya çıkmasında genetik ve çevre etkilidir.

Çevresel faktörler kişinin yaşadığı yer, ailesi, yaşam koşulları, işi, stres düzeyi gibi durumlardır.

Nedeni

Şizofreni, olası birçok neden ve bağlantılar içerdiği için kompleks bir bozukluktur. Asıl nedeni henüz tam olarak bilinmese de yapılan araştırmalar ve çalışmalar var.

Temel biyolojik nedeninin, merkezi sinir sisteminde dopamin miktarının fazla salgılanması olduğu düşünülmektedir.

Tedavisi

Şizofreni tedavisi ilaçladır. Bunun yanında psikoterapi desteği verilebilmektedir.

Film Önerisi: Akıl Oyunları

1994 yılında Nobel Ödülünü kazanan John Forbes Nash’ın hayatını anlatan bir filmdir. Şizofreniyi daha iyi anlamak için bu film izlenebilir. Sitemizden de Akıl Oyunları Film Analizine ulaşabilirsiniz. Filmdeki ilgi çekici diyalogları da analiz konumuzda yer verdik.

Diğer Önerilenler

Şizofreni — KhanAcademy

Şizofreni — TRT Belgesel


Kaynakça


İngilizce’de Şizofreni: Schizophrenia

Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

Başa dön tuşu