DenemelerÖneriler

Aklında Tutma, Not Tut!

Gün içerisinde binlerce fikir gelip gider aklımıza. Bunları tutup “Ben seni daha sonra düşüneceğim şimdi kafamı yorma.” demek istiyor insan 🙂 Çünkü her tuttuğumuz fikir zihnimizde olduğunda bu bizi yorabilir.

Aklımızda sadece fikirler de yoktur, aynı zamanda yapılacaklar listesi de vardır. Bu gün 17 Ekim 2020. Bu gün içerisinde neleri yaptın? Aşağıda örnek bir liste var:

  • Sabah: Kahvaltı yaptıktan sonra doktor randevusu için yola çıkmak
  • Öğlen: Grup ödevi için arkadaşlarınla buluşmak
  • Akşam: Grup ödevi kapsamında bir fikir bulmak ve resim çizme hobine vakit ayırmak

Bunların hepsi yapılacaklar listesidir. Peki, zihnine takılan şeyler için ne yapabilirsin? Örnek veriyorum, akşam bir program üzerinden online sunum yapıyorsun. Aklına sabahtan kalan bir problem takıldı. Sunum sırasında bunu düşünmeye vaktin olmaz. Karşında insanlar var ve sunum için seni bekliyorlar. “Bir dakika şu problemi çözüm geleceğim” de diyemiyorsun.

Başka bir örnek olarak yolda yürüyorsun aklına güzel bir fikir geldi. Hemen eve gidip onla ilgili çalışmalara başlamak istiyorsun yoksa fikir aklından uçacak. Heyecanlısın ama yürüyüşünü de baltalamak istemiyorsun. O halde yapabileceğin en iyi şey kendine şunu demek: aklında tutma, not tut!

Neden not tutuyorum?

En güzel fikirler beklenmedik anda gelirler. Beklenmedik anda geldiği için de ilgilenemezsin. O an başka bir işle meşgulsundur. Bu yüzden not tutman gerekir ki daha sonra onla ilgilen.

Sadece fikirler için değil yapılacak işleri kendine dert edinmemen için de bu geçerlidir. Böylece zamanını verimli kullanırsın. Bir güne bir çok şey sığdırabilirsin. Planların da karışmaz.

Belki kendine bir konu üzerine düşünme zamanı da verebilirsin.

Kısacası zihninde bir çok şeyi taşıma yorulursun. Onlar için bir zaman ayır. Bu zamanı ve konuyu not al. Daha sonra onlar üzerinde düşün. Böylece sen de rahatla o iş veya fikir de özgürleşsin, kendini geliştirmek için bir imkan bulsun.

Psikolog Ahmet Kılgi

Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

Başa dön tuşu