Öneriler

Bakıcı ve Bebek — Donuk Yüz Deneyi

Ön Bilgi

Bebeklerle ilgili çalışmalarla tanınan Amerikan gelişim psikoloğu Dr. Edward Tronick tarafından 1970 yılında gerçekleştirilen deney İngilizce “Still Face Experiment” olarak bilinmektedir. Gelişim psikolojisi açısından oldukça önemli bir deneydir. Anne ve bebek etkileşimi, bağlanma teorisi konularında bizlere önemli veriler sunmaktadır. Deney bir bebeğin bakıcısının 3 dakikalık hareketsiz yüz ifadesine karşı tepkisin, konu almaktadır. Deneyin başında bakıcısı bebeğe çok ilgi göstermekte ve bebeğin yüzündeki ifaden de durumdan çok memnun olduğu anlaşılmaktadır. Bir süre sonra bakıcıya hareketsiz yüz ifadesi için talimat verilir ve bakıcı 3 dakika boyunca hareketsiz bir yüz ifadesi sergiler. Yani jest, mimik, tebessüm, konuşma vs. yapmamaktadır. Bebeğin davranışlarına karşı bakıcı tepkisiz kalmaktadır. Bebek zamanla ilk halindeki sevincini üzüntüye bırakır. Diğer bir tabirle içi daralır. Tepkisiz geçen sürecin sonuna doğru bebek bağırır.

Yüz yüze deney aynı zamanda kültürler arası farklılıkları, sağır çocukları, Down sendromlu bebekleri, kokaine maruz kalan bebekleri, otistik çocukları ve çeşitli psikopatolojileri olan anne babaların, özellikle depresyonun araştırılmasında kullanılmıştır.

Değerlendirme:

Gelişim kuramlarına baktığımızda hepsinde güven, sevgi ve bağlanma kavramları yer almaktadır. Bebeklere sevginin bedensel olarak yansıtılması sosyal ve psikolojik gelişime çok fazla etki etmektedir. Buradan çıkarılacak sonuç da bir bakıcının (bu anne veya ilgilenen kişi) bebeğe karşı bu konuda özenli davranması gerektiğidir. Bu deneyden de görüldüğü gibi daha sağlıklı bireylerin ortaya çıkmasında etkili olacaktır.

Ayrıca bu deney bebekte yapılmış olsa bile düşündüğümüzde biri bize tepkisiz bir şekilde davranırsa çıldırabiliriz. Örneğin, iki çift birbirine sevgilerini karşılıklı olarak yansıtmazlarsa ve etkileşim olmazsa araları bozulabilir.

Deney hakkındaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak bize yazabilirsiniz.


Kaynakça:

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Edward_Tronick
  2. Hareketsiz Yüz Deneyi — Youtube
  3. http://scienceblogs.com/thoughtfulanimal/2010/10/18/ed-tronick-and-the-still-face/

Erişim Tarihleri: 29.03.2018


Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

Başa dön tuşu