AraştırmalarÖneriler

Motivasyonumuzu Nasıl Yüksek Tutabiliriz?

Hedeflerimize ulaşırken zorluklar yaşayabiliyoruz. Başlayamıyoruz ya da zorlanıyoruz bunların nedenlerinden biri de motivasyon eksikliğidir. Peki nasıl motivasyonumuzu yüksek tutabiliriz?  

Motivasyonu sağlamak için 15 yol

 1. Kendi hedeflerimizi belirleyelim. Başkalarının bize koyduğu hedefler gerçekçi olmayabilir. 
 2. Kendinizi Onaylayın. Örneğin zorluklarla karşılaşacağım ama günün sonunda başarılı olacağım. 
 3. En sevdiğiniz aktiviteyle meşgul olun. Sevdiğiniz şeyleri yapmak insanı daha hevesli ve motive edecektir.  
 4. Pozitif insanlarla vaktinizi geçirin. Pozitif bakış açısı motivasyonunuzu güçlendirir. Mutluluk bulaşıcıdır bu yüzden çevrenizdeki insanlar önemli. 
 5. Kendinize sorular sorun. Örneğin yeteneklerim neler?  Soru sordukça kendinizle ilgili yeni şeyler keşfedebilirsiniz. 
 6. ‘’Evet, ama’’ etkinliği yapın. Şu ana kadar neden hedeflerinize ulaşamadığınızla ilgili bir liste oluşturun. Örneğin ders çalışamadım evet ama dersleri iyi dinliyorum bu yüzden bilgim var. 
 7. Şu anki yaşamınıza odaklanın. Örneğin lisenizden memnun değilsiniz ama iyi bir üniversite kazanarak bu eksikliği giderebileceğinizi düşünüyorsunuz. Hemen bununla ilgili eylem planı oluşturun. Bu üniversiteyi kazanmak için ne yapmalıyım? Günde ne kadar çalışırsam hedefime ulaşırım gibi aksiyonlar alabilirsiniz. 
 8. Kendinizi takdir edin. Hedeflerinize ulaşmak için yeterli maddi imkanlarınız olduğunu ya da sağlıklı olduğunuzu düşünebilirsiniz. Böylelikle motivasyonunuz yüksek olur.  
 9. Hedefinize giden yolu eğlenceli hale getirin. Örneğin her zaman evde ders çalışıyorsanız bazen kafede,kütüphanede ya da parkta çalışın. Çalışma masanızı sevdiğiniz şekilde düzenleyin.  
 10. Geçmişteki başarılarınızı düşünün. Çabalarınızın bir işe yaramadığını düşündüğünüzde geçmişteki başarılarınızı ve o zaman geçtiğiniz zor yolları hatırlayın. 
 11. Günlük tutun. Neler yaptığınızı yazın 
 12. Multitasking- Çoklu çalışmayı bırakın, önceliklerinizi belirleyin. Dikkatinizi bölmezseniz odaklanmanız artar. 
 13. Kendinizi ödüllendirin. Örneğin 6 ayda bir dil öğrenirsem tatile çıkacağım. 
 14. Hatalar yapabilirsiniz kendinize karşı “Özşefkatli” olun. Hatalar karşısında kendinize acımasız davranmak ve kabullenmemek motivasyonunuzu düşürür. 
 15. Başlayın. En önemlisi bu hedefleri ertelemek yola çıkmamaktır. 

Motivasyonu sağlayan uygulamalar

1) Focus To Do 

Uygulama üzerinden yapılacaklar listesi oluşturabiliyorsunuz ve bu listeyi uygulamak için günlük dakikalar belirliyorsunuz. Böylelikle odaklanmanız artacaktır. 

2) Forest 

Uygulamanın en güzel yanı kullanmaya başlayınca başka uygulamaya geçemiyorsunuz. Böylece sadece işinize odaklanabiliyorsunuz. Uygulamayı açtığınızda bir ağaç yetişmeye başlıyor ne kadar çalışırsanız ağaç o kadar büyüyor ama uygulamayı kapatırsanız ağaç ölüyor.  

3) ThinkUp 

Size ilham veren onaylamalar verecektir. Sizin için olumlu bir motivasyon konuşmacısı olacaktır. 

4) Fabulous 

Çok yönlü, bilime dayalı uygulama, hayatınızı değiştiren alışkanlıklar geliştirmenize yardımcı olarak sizi her yönden motive edecek. Özellikler arasında üretkenliği ve odaklanmayı geliştirmenize yardımcı olacak geniş bir kitaplık, meditasyon ve rahatlama için entegre sağlık seansları ve daha fazlası vardır. 

5) Motivate: Daily Motivation 

Uygulamanın amacı, daha kararlı, odaklanmış ve ilham veren bir hayata doğru ilk adımları atmanıza yardımcı olmaktır. Uygulama, dünyanın her yerinden akıl hocalarından özenle seçilmiş binlerce motivasyon videosuna sahiptir. Günlük alışkanlığınızı oluşturmak ve sizin için neyin işe yaradığını keşfetmeye başlamak için özelleştirilebilir bildirimleri kullanabilirsiniz. 

En büyük motivasyon nedeniniz bireysel amaçlarınızdır. Hedeflerinizi belirleyerek ve bu yolları deneyerek motivasyonunuzu arttırabilirsiniz. Aynı zamanda uygulamalardan destek alabilirsiniz. 


Kaynakça

 1. https://www.inc.com/lolly-daskal/19-simple-ways-to-stay-motivated-that-actually-work.html
 2. https://positivepsychology.com/what-is-motivation/
 3. https://www.healthline.com/health/motivation-top-iphone-android-apps

Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

Başa dön tuşu