Sorular

PDR Kazananlar İçin Tavsiyeler

İsteyerek ya da istemeyerek bölüme gelen herkesi tebrik ediyorum. Biraz kendimden örnek vermek istiyorum bu konu hakkında. Ben tüm lise hayatım boyunca psikoloji bölümünü ve ailemin yanında kalmayı istiyordum. Çok az bir farkla psikoloji bölümünü kaçırarak PDR bölümüne geldim. Nefret ediyordum başlarda “Öğretmen falan olamam ben bir daha hazırlanacağım” vb. çok sözler söyledim. Sonra Uludağ Üniversitesi PDR Topluluğuna üye oldum ve oradakilerle tanıştım. Hepsi çok güzel insanlardı ve bölümümü sevmemde bana yardımcı oldular. Onlarla sempozyumlara katıldım. Gerektiğinde sempozyum düzenledik. Çok istekliydim boş durmayı hiçbir zaman sevmedim zaten. Bizzat sempozyumlarda sunuculuk yaptım. Dersime girmeyen profesörlerle tanıştım ve birinci sınıf olmama rağmen isteğimi takdir ettiler. Dönem sonuna yaklaştığımızda, ben topluluk için bizzat 3. sınıflar tarafından başkan adayı gösterildim. Az bir farkla kaybetsem de bunlar benim için harika tecrübelerdi. Şu an ikinci sınıfım ama birçok hoca, asistan ve öğrenci tarafından tanınıyor olmak harika bir duygu. Kendimi boş hissetmemek, bir uğraşımın olması harika bir duygu. Bu güzel sitede yazıyor olmakta apayrı bir duygu.

Buradan çıkaracağımız sonuçlar:

1- Bölüme şans verin.

2- Toplulukları araştırın ve katılın.

3- Topluluklarda aktif olun, yeni veya çömez olmaktan korkmayın. Bu duyguyu bir kenara itin.

4- Hocalarınızın derslerde okumanızı tavsiye ettiği kitapları alın, filmleri izleyin.

5- Birinin sizi itelemesini beklemeyin kendi ayaklarınızla koşun.

6- Yabancı dilinizi geliştirmeyi unutmayın.

7- Alanınızla ilgili filmeler izleyip analiz edebilirsiniz. Bu şekilde öğrendiğiniz bilgiler için bağlantıları rahatlıkla kurabilirsiniz. Sitemizin filmlerle psikoloji kısmından da yararlanabilirsiniz.

8- Bölümünüzü iyi tanıyın ve bölümünüze sahip çıkın.

Son olarak psikoloji ile psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümleri birbiriyle ilişkili olduğu için de psikoloji kazananlara tavsiyeler konumuzdan da yararlanabilirsiniz.

 

Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

Başa dön tuşu