Psikoloji LisansSorular

Psikolojiyi Kazananlara Tavsiyeler

Psikoloji bölümünü yeni kazananlara yardımcı olmak için bir konu açalım dedik.

Özellikle kendini geliştirmek ve alanda iyi olmak isteyen psikolog adayları var. Üniversite başlamadan alanla ilgili çalışmalarına başlıyor ve idealleri oluyor. Bölüme olan sevgilerini kutluyoruz. Tüm kazananları da tebrik ediyoruz.

(PDR ile Psikolojinin ortak noktaları çok olduğu için PDR kazananlar da yazımızdan yararlanabilirler. Ayrıca PDR Kazananlar için Tavsiyeler konumuza da bakmanızı tavsiye ederiz.)

1) Alanınızı ve üniversitenizi daha iyi tanıyın

Ülkemizdeki psikologların durumu, çalışma alanları, psikoloji ile ilgili kuruluşlar, dünyadaki durumu gibi konuları araştırın.

Üniversitenizin oryantasyon programına ve aktivitelerine katılıp daha çok uyum sağlayabilirsiniz. Psikoloji kulübünün ne kadar aktif olduğuna bakın eğer aktif değilse siz başkan olup işe el atabilirsiniz 😊

2) Kitap

Alanla ilgili kitaplar okuyabilirsiniz. Burada önemli bir konu var. Her kitabı almayın. Yazarının kim olduğunu, ne işle uğraştığını ve kitabın özetine bakmadan size vakit kaybettirecek bir kitap okumayın.

Ayrıca çok kitap okuyacağınız için kütüphanelerden ödünç almanız mantıklı olacaktır. Bu şekilde maddi durumunuzu zorlamamış olacaksınız.

3) Psikolojik Filmler

Filmlerde birçok konu işlenmektedir ve görsel olması daha çok akılda kalıcı olmaktadır. Somut olarak konular üzerine düşünebilmemizi sağlamaktadır. Filmler toplumların yansımasıdır, sözü de aslında önemini yansıtmaktadır.

Sitemizdeki Filmlerle Psikoloji kısmından yararlanabilirsiniz.

4) Sözler

Her toplumun bilindik sözleri vardır ve her söz bizlere bir şeyler anlatmaktadır. Dolayısıyla aforizmalar üzerine düşünmeniz de sizi geliştirir.

Sitemizdeki Sözler kısmından yararlanabilirsiniz.

5) Konuları çalışırken

Anlamaya çalışın ve sadece sınavlardan geçmek, durumu kurtarmak için çalışmayın. Temelinizi sağlam oturtursanız sağlıklı ilerlersiniz.

6) Sosyallik

Kuruluşlarda gönüllü olarak çalışabilirsiniz ve birçok aktivite bulabilirsiniz.

7) Alanla ilgili siteleri takip edin

Beğendiklerinizi favorilere alıp güncel olarak kontrol edebilirsiniz.

8) Kariyer

Konferans, sempozyumlar, kongreler, psikoloji günleri, atölyeler vb. etkinliklere katılım sağlayabilirsiniz. Kariyeriniz için iyi olacaktır.

9) Dil

Eğer anadilde eğitim görecekseniz ekstra olarak İngilizcenizi geliştirmeniz size fayda sağlayacaktır.

Varsa eklememizi istediğiniz konuları söyleyin ekleyelim.

10) Yazın

Yazmak size çok katkı sağlayacak bir aktivitedir. Birçok alanla ilgili yazı yazabilirsiniz ve blog da açabilirsiniz. Psikoloji ile ilgili yazılarınızı dilerseniz sitemize gönderebilirsiniz. Sitemizin içerik gönder kısmından yazı gönderebilirsiniz. Yazınız onaylanırsa sitemizde yazar olabiliyorsunuz.

 


Tavsiye konularımız:


 

Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

Başa dön tuşu