Psikoloji Lisans

Psikolog İş İlanları

Psikoloji bölümünden yeni mezun olanların ardından da öğrencilerin ya da bölümü okuyacakların aklına takılan bir konudur. Psikoloji bölümü iş ilanlarına ulaşabilmenin birçok yolu vardır. İş ilanlarına bakıyorsanız da büyük olasılıkla iş arıyorsunuzdur. Dolayısıyla amacınız iş bulmak olacaktır.

Bu yazıda psikolog iş ilanlarına nasıl ulaşabileceğiniz hakkında bilgiler edineceksiniz.

İş İlanlarına ya da İşe Ulaşmanın Yolları

Aşağıdaki yollarla bir psikolog olarak iş bulabileceksinizdir:

Dışarı Çık ve Araştırmaya Koyul

Yakın çevrenizden başlamak üzere, gerekirse şehrinizin dışına kadar giderek psikolog arayan kurumlara bakabilirsiniz. Yeni mezunsanız tecrübe olmadan iş bulmanız zor olacaktır ama üzülmeyin bu imkansız anlamına gelmemektedir. Bunun yanına yüksek lisans yaptığınızı da varsayarsak geçiminizi sağlamak için part-time psikolog iş ilanlarına bakmanız gerekecektir.

KPSS ile Devlette Çalışmak

Psikolojiden yeni mezunsanız veya mezun olacaksanız KPSS ile devlete atanabilirsiniz. Bunun için KPSS’ye hangi yıllar girmeniz gerektiğini, puan türünüzü bilmeniz gerekir. Sınava girdikten sonra ise haberleri takip ederek, devlet tarafından psikoloji bölümü için oluşturulan iş kontenjanlarına ulaşabilirsiniz. Önceki senelerin KPSS Psikolog Atamalarına atamalarına bakarak da fikir edinebilirsiniz.

İş İlanı Siteleri

Sizler için aşağıya Google’a psikolog iş ilanları yazıldığında öne çıkan siteleri ekledik. Bu sitelerde filtreleme özelliği ile yaşadığınız yerden çalışma şeklinize kadar özellikleri kendinize göre seçebilirsiniz.

 1. Kariyer.Net Psikolog İş İlanları
 2. İndeed.com Psikolog İş İlanları
 3. Rehabilitasyon.com Psikolog İş İlanları
 4. Yenibiris.com Psikolog İş İlanları
 5. Türkiye İş Kurumu Psikolog İş İlanları
 6. Linkedin Psikolog İş İlanları
 7. Careerjet.com Psikolog İş İlanları
 8. Eleman Online Psikolog İş İlanları

Bu sitelerde en çok açılan psikolog iş ilanları şöyle:

 1. Uzman Klinik Psikolog İş İlanı
 2. Okul için Psikolog İş İlanı
 3. Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi için Psikolog İş İlanı
 4. Anaokulu için Psikolog İş İlanı
 5. Danışmanlık Şirketleri için Psikolog İş İlanı
 6. Psikoteknik Merkezine Psikolog İş İlanı
 7. Kreş için Psikolog İş İlanı
 8. Huzur Evi ve Yaşlı Bakım Merkezlerinde Çalışacak Psikolog İş İlanı
 9. Dernekler için Psikolog İş İlanı
 10. Hastane Psikolog İş İlanları

Sosyal Medyadaki İş İlanları

Sosyal medyada da iş ilanları görebilirsiniz. Facebook psikolog iş ilanları grupları bulunmaktadır. Bu gruplara katılabilirsiniz.

Çevrenizdeki Tanıdık Ağı

Eğer okul zamanı birçok yerde staj yaptıysanız ve birçok yeni insanla tanışıp etkileşim yarattıysanız mezun olduktan sonra iş bulmanızı kolaylaştıracak bir adım atmışsınızdır. Üniversitenizden mezun bir işveren bulabilirsiniz; arkadaşınız veya eski staj yaptığınız iş yerindeki tanıdığınız kişi vasıtasıyla iş bulabilirsiniz.

Yeni psikoloji mezunları daha çok aşağıdaki kurumlarda çalışmaktadır:

Yeni mezun psikologlar genellikle aşağıdaki kurumlarda istihdam edilmektedir. Tabii ki bazı kurumlar tecrübe isterken bazıları istememektedir. Siz kurumlarda iş ararken maaş, işin size uygunluğu, yaşadığınız yere yakınlığı vs. gibi şartları göz önünde bulundurabilirsiniz.

 1. Rehabilitasyon Merkezleri
 2. Okullar
 3. Kreşler
 4. Örgütsel olarak şirketlerde: İnsan kaynakları departmanında
 5. Psikoteknik Merkezleri

Akademide Kalmak

Psikoloji bölümünden mezun olduysanız ve akademik bir kariyer istiyorsanız üniversite bünyesinde çalışmak isteyeceksinizdir. Araştırma görevlisi olarak işe başlayabilirsiniz. Bazı üniversiteler direkt psikoloji mezunu alırken bazıları da yüksek lisansına devam eden gibi özel şartlarda koyabilmektedir. Yeni mezunsanız araştırma görevlisi iş ilanlarında psikoloji lisans mezunu için kontenjanları ve yeni ilanları takip ediniz.

Kendi İşinizi Kurun

Kendi işinizi kurmak istiyorsanız deneyim elde ettikten sonra böyle bir girişimde bulunmanız daha çok iyi olacaktır. Örneğin, danışmanlık merkezi açmak istiyorsanız sektörde danışmanlık merkezlerinde çalışıp tecrübe ettikten sonra işinizi kurma kararınızı değerlendirebilirsiniz. Bunun dışında girişimci bir ruhum var diyorsanız ve ısrarlı iseniz alan sizindir, başarılar.

Psikolojideki kariyer ve iş imkanları hakkında birçok şeyi öğrenmek isteyenlere…

Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

Başa dön tuşu