Psikoloji Lisans

Psikolog Nedir ve Nasıl Olunur?

Psikoloji ve Psikolog Nedir?

Öncelikle psikolog nedir? sorusu ile başlayalım. Tabii burada psikolojiyi de bilmek gerekiyor. Psikoloji bilimi kısaca: İnsan davranışlarını ve zihinsel süreçlerini inceleyen bir bilim dalıdır. Psikoloji biliminden yararlanarak hizmet sunan kişiye de psikolog denir. Her ülkede psikolog olmanın farklı prosedürleri olmaktadır. Bu yazıda size Türkiye’deki prosedürleri anlatacağız.

Bir Psikologun Özelliği Nasıl Olmalıdır?

Psikolog olmak kolay bir iş değildir. En büyük zorluğu psikolog olacak kişinin de bir insan olması ve içsel süreçlerinin, problemlerinin, çıkmazlarının, bilişsel çarpıtmalarının, savunma mekanizmalarının vs. olmasıdır. Dolayısıyla bir psikolog kendini çok iyi tanıyabilmeli, sorgulayabilmeli, eleştirebilmelidir. Psikoloji ve felsefe birbiriyle bağlantılı olduğu için de felsefe alanında da iyi olmalıdır. Bunların yanında bir psikolog iyi bir dinleyici olmalı, sabırlı ve anlayışlı olmalı, meslektaşlarıyla iletişim halinde ve etik değerlere sahip biri olmalıdir.

Ancak endişe etmeyin psikoloji lisans ve klinik psikoloji yüksek lisans eğitimini görürken bu değerleri özümseyecek ve iyi bir psikolog olma yolunda emin adımlarla ilerleyebileceksinizdir. Motivasyonunuz ve mesliğinize verdiğiniz değer bu hususta çok önemlidir.

Psikolog Unvanı Nasıl Alınır?

Ülkemizde Psikoloji bölümü Fen Edebiyat Fakültesinde okutulmaktadır. Psikoloji bölümünden mezun olan kişiler psikolog unvanını alabilir. Ancak küçük bir dipnot eklemekte fayda vardır: Henüz ruh sağlığı ve psikologların meslek yasası çıkmadığı için problemler yaşanmaktadır.

Psikologların Maaşları Ne Kadar?

Türkiye’de KPSS(Kamu Personeli Seçme Sınavı) ile devlete atanan bir psikologun maaşı kademesine göre değişkenlik gösterip 3.000-4.000 TL arasında değişmektedir. (Veriler 2019 yılı için geçerlidir.)

Yeni mezun bir psikologun maaşı ise 2.000-3.000 TL arasında almaktadır. Özel sektörde maaş, tecrübeye ve kendini geliştirmeye bağlı olarak değişir. Devletten avantajı ise yüksek miktarlarda para kazanılabilmesi ve maaşın daha hızlı artabilmesidir. Tabii tekrar söylemekte fayda var: Çalışılan sektör, tecrübe ve psikologun kendini geliştirmesi burada esas olan noktadır. Psikoloji mezunları psikolog iş ilanlarına bakarak iş bulabilirler.

Psikolog ve Klinik Psikolog Unvanları Farklıdır

Psikoloji lisans mezununa psikolog denir ve psikoloji mezunları direkt Klinik Psikolog olamaz. Klinik psikologun tanımı yasada aynen şöyle geçmektedir:

Klinik psikolog; psikoloji veya psikolojik danışma ve rehberlik lisans eğitimi üzerine klinik ortamlarda gerekli pratik uygulamaları içeren klinik psikoloji yüksek lisansı veya diğer lisans eğitimleri üzerine psikoloji veya klinik psikoloji yüksek lisansına ilaveten klinik psikoloji doktorası yapan sağlık meslek mensubudur.
Klinik psikolog, nesnel ve yansıtmalı ölçüm araçları, gözlem ve görüşme teknikleri kullanarak psikolojik değerlendirme ile uluslararası teşhis ve sınıflama sistemlerinde hastalık olarak tanımlanmayan ve Sağlık Bakanlığının da uygun bulduğu durumlarda psikoterapi işlemleri yapar. Hastalık durumlarında ise ancak ilgili uzman tabibin teşhisine ve tedavi için yönlendirmesine bağlı olarak psikoterapi uygulamalarını gerçekleştirir.

Kaynak: Resmi Gazete

Yani yasaya göre klinik psikolog şu şekillerde olunabilir:

 1. Psikoloji lisansını bitirdikten sonra klinik psikoloji yüksek lisansını yaparak
 2. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlık (PDR) bölümünü bitirdikten sonra klinik psikoloji yüksek lisansını yaparak
 3. Diğer bölümlerden mezunsanız ve klinik psikolog olmak istiyorsanız: Klinik psikoloji yüksek lisansı ve klinik psikoloji doktorası yapmalısınız.

Aslında bakarsanız işin doğrusu psikoloji lisans mezunu olan kişinin sadece klinik psikolog olabilmesi gerekir ama henüz alanda yasa boşluğu olduğu için böyle sıkıntılar çekilmektedir.

Klinik Psikolog’un Görevi Yasa’da Şu Şekilde Belirtilmiştir:

Klinik psikolog, nesnel ve yansıtmalı ölçüm araçları, gözlem ve görüşme teknikleri kullanarak psikolojik değerlendirme ile uluslararası teşhis ve sınıflama sistemlerinde hastalık olarak tanımlanmayan ve Sağlık Bakanlığının da uygun bulduğu durumlarda psikoterapi işlemleri yapar. Hastalık durumlarında ise ancak ilgili uzman tabibin teşhisine ve tedavi için yönlendirmesine bağlı olarak psikoterapi uygulamalarını gerçekleştirir.

Kaynak: Resmi Gazete

Peki Psikoterapist Nasıl Olunur?

Terapistlikle psikologluk karıştırılmaktadır ve psikolog denilindiğinde nedense akla danışan/hasta ve terapist gelmektedir. Aşağıdaki alt başlıklarda psikojinin diğer alt dallarına yer verilmiştir. Dolayısıyla aklınıza direkt terapistlik gelmemesi gerekir. Psikoloji mezunu olmak terapi yapmak için yeterli değildir. Terapi yapmak isteyen kişiler psikoloji lisansının üzerine iki sene klinik psikoloji yüksek lisansını yapmalıdır(Bunun yanında ek olarak Klinik Psikolog’un yasadaki tanımı geçerlidir. Klinik psikolog terapi uygulamaktadır.) ve gerekli süpervizyon ile birlikte terapi eğitimini almalıdır. Terapi vermek isteyen psikologlar da terapiden geçmektedirler. Gördüğünüz gibi gerçek bir terapist olmak için bu zorlu süreçlerden geçmek gerekir.

Psikolog ve Psikiyatrinin Farkı Nedir?

Ülkemizde her ikisi sık sık karıştırılmaktadır. Psikolog Nedir? Diğer mesleklerle karıştırmayın yazımızda bunu detaylıca açıkladık.

Fen Edebiyat Fakültesinde 4 sene psikoloji lisansını okuyup mezun olan kişiye psikolog denir. Psikiyatr ise 6 sene tıp fakültesini okuduktan sonra uzmanlığını alan doktora denir. Psikiyatr ilaç yazabilirken psikolog yazamaz. Bazı hastalıklar hem psikiyatr hem de psikolog iş birliği ile daha hızlı çözülebilmektedir. Psikiyatriler daha çok işin nörolojik kısmıyla ilgilenmektedirler. Örneğin; beyinde dopamin çok fazla salgılanıyorsa ve bunun dengelenmesi gerekiyorsa, psikiyatr buna uygun ilacı yazar. Bunun yanında hastaya terapi gerekiyorsa bunu da psikolog yapar.

Psikolojinin Diğer Alt Alanları ve Uzman Psikolog Olmak

Psikolojinin birçok alt alanı vardır dolayısıyla psikoloji lisansını bitirdikten sonra bu alanların en az birinden bir yüksek lisans yaptıysanız “Uzman Psikolog” unvanı alabilmektesiniz. Dolayısıyla uzman bir psikologtan hizmet alacaksanız uzmanlığının ne olduğunu araştırmanız gerekmektedir. Psikolojinin bilinen diğer başlıca alt uzmanlık alanları: Örgütsel psikoloji, spor psikolojisi, gelişim psikolojisi, eğitim psikolojisi diye uzayıp gider.

Psikologlar Nerelerde Çalışabilir?

Aslında insanın olduğu her yerde çalışabilir. Size psikologların genel olarak çalıştığı bazı kurumları yazacağız:

 1. Hastaneler
 2. Rehabilitasyon Merkezleri
 3. Klinikler ve Psikiyatri Merkezleri
 4. Psikolojik Danışmanlık Merkezleri
 5. Okullar
 6. Kreşler
 7. Örgütsel olarak şirketlerde: İnsan kaynakları departmanında
 8. Psikoteknik Merkezleri

Yurt Dışında Psikoloji Okuduysanız

Türkiye’de psikolog olarak çalışmak istiyorsanız ve yurt dışında psikoloji okuyup mezun olduysanız YÖK’den psikoloji denkliğini almalısınız. Mezun olduğunuz üniversitenin denkliği yoksa YÖK’ün Seviye Tespit Sınavına girip geçmelisiniz. Bu süreci atlattıktan sonra Türkiye’de devlet kademeleri de dahil olmak üzere psikolog olarak çalışabilirsiniz.

Umarız psikolog nedir? ve psikolog nasıl olunur? sorusu başta olmak üzere aklınıza takılabilecek diğer konulara bir açıklık getirebilmişizdir. Konuda güncel olmadığını düşündüğünüz bilgi varsa bize bildirmekten çekinmeyiniz.


Faydalı olabilecek diğer konularımız:

 1. Psikolog nedir? Diğer mesleklerle karıştırmayınız
 2. Psikoloji bölümünü seçecekler mutlaka okumalı
 3. Psikoloji nedir?
 4. Psikolog İş İlanları
 5. Psikoloji Bölümü Taban Puanları

Bizim de bazı bilgilerinden yararlandığımız ve faydalı olabileceğini düşündüğümüz kaynaklar aşağıdadır:

 1. http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/04/20110426-1.htm
 2. https://serhatdamar.com/psikolog-olmak-isteyenlerin-bilmesi-gerekenler/
 3. https://www.maasuzmani.com/psikolog-maaslari/
 4. http://www.hurriyet.com.tr/egitim/denklikle-ilgili-akillara-takilan-10-soru-40529177 (Denkliklerle ilgili akla takılan 10 soru, denklikle ilgili detaylı bilgi isteyenler bakabilir.)

Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

Başa dön tuşu