ÖnerilerPsikolojik Rahatsızlıklar

Aşırı Kıskançlık — Othello Sendromu

Kıskançlık bir kişinin veya bir ilişkinin yitirilmesinden korkulan, karmaşık bir ruhsal yaşantı ve olumsuz tutumdur. Bunun dışında başkasının sahip olduğuna kendisinin de sahip olma gerekliliğini hissettiren bir duygudur. Türk Dil Kurumu, kıskançlık kelimesini şöyle açıklamıştır: “Bir kimse bir üstünlük gösterdiğinde veya sevilen birisinin, başkası ile ilgilendiği kanısına varıldığında takınılan olumsuz tutum”.
Kıskançlık doğuştan gelmez, sonradan kazanılır. Hem kişinin kendisine hem de çevresine rahatsızlık veren bir duygudur. Kıskançlık özgüven eksikliği ve yetersizlik duygusundan dolayı ortaya çıkmaktadır. Kıskançlık yaşayan birisi zaman ile değersizlik, çaresizlik, öfke, mutsuzluk ve yalnızlık gibi duyguları da yaşar[1].

Othello Sendromu Nedir?

Othello sendromu kişide patolojik kıskançlık hissi uyandıran ve bazı saplantılı düşüncelerin hakim olduğu bir psikolojik hastalık olarak tanımlanmaktadır. Bu kişilerde bende yoksa kimse de olmasın düşüncesi yoğun olarak hakimdir. Elinde var olan bir değeri kaybetmeme korkusu olarak da adlandırılmaktadır. Tedavi edilmesi gereken bir psikolojik sendromdur. Othello sendromu aşırı özgüvensizliğin de yol açtığı bir sendromdur. Bu sendroma sahip olan kişilerde başkasında olan bir şeyin kendisinde olmasını isteme duygusu da ağır basmaktadır2.

Seven insan kıskanır derler. Aslında seven insan kendini güvende hissetmediğinde kıskanır.

Uzm. Psk. Nesteren Gazioğlu

Othello Sendromu ve İlişkiye Etkisi

Birlikte oldukları kişiyi herkesten ve her şeyden kıskanarak onları kısıtlamaya çalışırlar, aynı cinsiyetten arkadaşları ile bile görüşmelerini onlarla vakit geçirmelerini istemezler. Bu durum evden çıkarmamaya kadar gidebilir. Kontrol edilemez bir şekilde partnerleri tarafından aldatılacaklarını düşünürler. Olmadık şeyleri ipucu sayarak sevgililerinin onları aldattıklarını ve kendilerinin de yakaladıklarını düşünürler. Birlikte olunan kişiyi aradığında cevap vermemesi ya da telefonu geç açması, bir yere giden partnerin döneceğini söylediği saati dakika geçirmesi, partnerin kıyafetinde saç teli bulması, eğer partner evde kalıyorsa birey evden çıkıp döndükten sonra evdeki eşyaların yerlerinin değişmiş olması, partnerin telefonunda şifrenin olması othello sendromuna sahip bireyler için aldatılmaya kanaat getirmeye yeten ipuçları olarak görülür. Birlikte olunan eş veya sevgiliden ayrılmak bu bireyler için fobi hâline gelmiştir, ayrıldıkları zaman hayatının biteceğini, onlarsız bir hayatın olamayacağını ve hatta dünyanın sonunun geleceğini düşünürler. Normalde çok basit olan olaylar ve davranışlar için partnerlerine ani ve kontrolsüz tepkiler verirler, kolayca sinirlenerek olması gerekenden fazla tepki gösterirler3.

Othello sendromu (patolojik kıskançlık) çok dikkat çeken bir rahatsızlık değildir. Kişinin işlevselliği sadece eşi ya da sevgilisiyle ilgili o kısıtlı alanla kalmıştır, o kısıtlı alanda bozulmuştur[4]. Bu kişi doktor, öğretmen, avukat vs. olabilir; ikili ilişkisinde rahatsızlığı vardır, günlük hayatta bu durumunu gözlemlemek zor olabilir.

Othello Sendromunun Tedavisi

Kadın cinayetlerinin bir kısmının altında othello sendromu (patolojik kıskançlık)  vardır. Adama göre kadın boşanmak istediyse bunun gerekçesi şiddet ya da geçimsizlik değil mutlaka aldatmadır. Bu vakaların mutlak suretle psikolojik tedavi görmesi gerekir4.

Psikolojik bir rahatsızlık olduğundan dolayı tedavisi uzman psikologlar yardımıyla gerçekleşir. Othello sendromu şüphesi ile psikoloğa danışan hastalara bir takım psikolojik muayeneler yapılır. Hastanın hayat öyküsü ve yaşam stili psikolog tarafından detaylı olarak dinlenir. Othello sendromu olan kişilerde saldırganlık ve şiddete aşırı bir eğilim vardır. Bundan dolayı hastaya bir takım şiddeti kontrol etme ve öfke kontrolü seansları uygulanır. Tedavi süresi psikolog tarafından belirlenir. Hastanın özellikle şiddete eğilim göstermemesi amacı ile tedavi süresi boyunca bir takım nefes egzersizleri verilebilir. Nefes egzersizleri neticesinde hastada ki saldırganlık ve şiddet eğiliminde azalma gözlemlenmektedir. Othello sendromu tedavisi olan bir psikolojik sendromdur. Dolayısıyla bu hastaların tedavi edilmesi oldukça önemlidir2.


Kaynakça:

  1. https://tr.wikipedia.org/wiki/K%C4%B1skan%C3%A7l%C4%B1k
  2. https://www.fanatik.com.tr/othello-sendromu-nedir-belirtileri-nelerdir-othello-sendromu-testi-ve-tedavisi-nasil-yapilir-2161885
  3. https://www.uzmandoktor.net/othello-sendromu
  4. https://npistanbul.com/eriskin-psikiyatri/othello-sendromu

Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

Başa dön tuşu