Öneriler

Psikoloji Bölümü Yurtdışı Yüksek Lisans Programları

Kendine değişiklik yaratmak ya da daha kaliteli eğitim almak isteyen üniversite öğrencileri için yurt dışında hangi yüksek lisans programlarını hangi üniversitede alabileceği ve nasıl başvuru yapabileceği hakkında topladığım bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Birçok öğrenci üniversite döneminde gelecekte ne olacağına dair pek çok bilgiye veya düşünceye sahip değildir. Bu süreç bittiğinde ne olacağını dahi bilmezler. Bende buradan yola çıkarak, siz değerli okurlarımız için hem sizi yönlendirecek hem de küçük de olsa hayatınızı iyiye doğru değişecek kararlar almanıza yardımcı olacak bir yazı yazma kararı aldım.

İlk olarak nereden başlamalıyım?

Bu yola ilk olarak hangi alanda yüksek lisans yapmak istediğinizi belirleyerek başlamalısınız. Bu konuyu belirlerken dikkat etmeniz gereken bir kaç noktayı sizinle paylaşmak istiyorum. Öncelikle kendinizi hangi alanda daha başarılı görüyorsanız oraya odaklanmalısınız. Yani hangi alan sizde merak yaratacak ve siz orada yeni bir devrim yaratacak veya faydalı olacak işler yapacaksınız. Bu sorular size doğru alanı bulmanıza yardım edecektir.

Peki ya sonra ne yapmalıyım?

Kesinlikle ikinci aşama hangi üniversiteyi seçmek istediğinizdir. Çünkü gideceğiniz ülkeden bağımsız sizin önceliğiniz üniversiteniz olmalıdır. İlgilendiğiniz alanda hangi üniversitelerde yüksek lisans yapabileceğinizi araştırmaya başlamalısınız. Birçok ülkede psikoloji yüksek lisansı çoğunluk olarak 2 yıldır. Fakat İngiltere’de psikoloji yüksek lisans süresi 1 yıldır. Bunun yanı sıra hem çalışıp hem yüksek lisans yapmayı planlayan arkadaşlarımız için de online yüksek lisans programını öneririm. Bunun yanı sıra hangi bölümden mezun olduğunuz da önemlidir. Örneğin psikoloji ve pdr mezunları için birçok üniversite ayrım yaparken bazı üniversiteler bu kriteri esnek tutuyor. Mezun olduğunuz bölüm ve üniversitenin hangi bölüme yüksek lisans dersleri verdiği dikkate almanız gereken bir diğer meseledir.

Bütün bunlardan sonra okuyacağınız üniversitenin kurallarını, nasıl bir ortam olacağını araştırmalısınız

Okuyacağınız üniversiteden bağımsız, sizin için üçüncü aşama üniversite hakkında araştırma yapmak olacaktır. Vereceği eğitim kadar üniversite dahilinde hangi koşullarla karşılaşacağınız ya da hangi özel kuralların olduğunu bilmek sizin eğitim hayatınız için önemlidir. Çünkü eğitim hayatınızla beraber öğrencilik hayatınız da sizin psikolojinize etki etmektedir. Bu araştırmayı yaptıktan sonra orda okuyabileceğinizi düşünüyorsanız bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Sonraki aşama bu hedefe ulaşmak için sahip olmanız gerekenleri tamamlamaktır

Her öğrenci için önemli olan diğer bir konu, üniversiteyi hangi derece ile bitirdiğinizdir. Yüksek lisans programlarında talep edilen bir kriterdir. Seçeceğiniz üniversiteye göre göz önünde bulundurmanız gereken bir konudur. Fakat hangi ülkede lisans bitirmenizden bağımsız yüksek lisans için üniversiteyi belirli bir derece ile bitirmelisiniz. Yurtdışında eğitim almak için dil puanınızın olması gerekir. Bu konuda detaylı bilgiye sitemizde yer alan ielts-rehberi yazımızdan ulaşabilirsiniz. Bunların dışında motivasyon mektubu, özgeçmiş gibi konuları da araştırmalısınız.

Hangi yüksek lisans programları var?

Yurtdışında yüksek lisans yapabileceğiniz en popüler üniversitelerden başlayalım.

  • Stanford university
  • Peking university
  • University of New South Wales
  • University of Vienna

Daha detaylı bilgi ya da başvuruyu nasıl yapabileceğiniz hakkında merak ettiklerinizi bu üniversitelerin kendi sitelerinden de bulabilirsiniz.

Peki size tavsiye edeceğim başka neler var?

Bu gibi araştırmalar yaptığım zaman en çok kullandığım üç site var:

  1. https://studyportals.com/
  2. https://www.topuniversities.com/
  3. https://www.hotcourses-turkey.com/study/training-degrees/international/postgraduate/psychology-courses/slevel/3/cgory/h11-3/sin/ct/programs.html

Bu linklerden hangi üniversitelerde hangi yüksek lisans programlarının olduğunu kolayca bulabilirsiniz. Ayrıca yukarıda verdiğim bilgileri de göz önünde bulundurarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Tavsiyelerim

•Bu gibi bilgilerin paylaşıldığı telegram grupları var, onları bularak başvuru tarihleri ne zaman vb. bilgilere erişebilirsiniz.

•Facebook da yurt dışında yüksek lisans programları hakkında paylaşım yapan sayfaları takip etmek ve gruplara katılmak bir seçenek olabilir. Böyle gruplarda bilgiden ziyade problem yaşadığınız kısımlarda diğer arkadaşlar sizin sorunlarınızı çözmekte yardımcı olurlar.

•Kendiniz araştırma yapın.

Size tavsiyelerim kısmında en önemlisi budur. Ne olursa olsun kendiniz araştırma yapın. Birilerinin sizin için vereceği bilgi sadece kendi bildiği kadardır. Bu yüzden kendiniz her zaman araştırma içinde olun. Böylece kimsenin bilmediği bilgiler de bulursunuz daha çok alternatifli alanda seçenek yapma şansını da.

Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

Başa dön tuşu