DenemelerÖneriler

Diğer İnsanlardan Ne Kadar Farklıyız?

Her insan farklıdır. Hatta zaman-zaman bu farklılıkların sıkıntılarını yaşarız. Daha çocukken şekillenen kimliğimiz bizi, insanlardan farklı kılar. Düşüncelerimiz, zevklerimiz ve farklılıklarımız sayesinde insanlarla iletişim kurar, toplumda kendi yerimizi buluruz. Kendimize yakın gördüğümüz veya ortak zevke sahip kişilerle hayatımıza devam ederiz.

Kendine Yakın İnsanı Bulmak

Her ortamda kısa sürede kendimize yakın insanı bulmaya çalışırız. Davranışlarına, konuşmasına ya da sözlerine göre yakın gördüğümüz insanlar, ortalama olarak bize benzemektedir. Belirli zaman sonra bu eş seçiminde de kendini gösterir. Herkes kendisi ile ortak zevke veya düşünceye sahip insanla ilişki kurar. Bazen de bu durum tam aksine olur, kişi kendi kararlarına şüphe duyduğu için en kolay yolu seçerek ebeveynine benzeyen birisi ile ilişki yaşar. Eş seçiminde yapılan en büyük hatalardan biri insanların, ebeveynine benzer partneri bulmaya çalışmasıdır. Bilinenin aksine hayatınızı paylaşacağınız insan için, ebeveyninize benzese bile, ona karşı gösterdiğiniz sevgi ve anlayış her zaman uzun süreli olmayacaktır. Dolayısıyla yanlış modelleme burda da kendisini gösterir. Ancak kişi hayatını kendi kararları ile şekillendirip kendine uygun insanı bulmaya çalışmalıdır. Bu konudaki bir diğer sıkıntı da zamanla değişir düşüncesidir. Bir insanın değişmesi ne kadar zordur? Bazen sadece bir davranışı değiştirmek için aylarımızı harcarız. Bunu kavradığımızda değişimin ne kadar zor olduğunun farkına vararız. Bu sebepten değişmek için insanları ne zorlayın ne de zaman verin. Değişmek kendi başına gerçekleştiğinde güzeldir.

Benzeyen İnsanlar

Yapılan bir araştırmaya göre sadece iki hafta birlikte ortak aktivitede bulunan insanlar, benzer bakış açısına ve duygusal duruma sahip olurlar. Örneğin aynı filmi izleyen, müziği dinleyen ya da aynı kitabı okuyan veya ortak sohbetlerde bulunan insanlar eş zamanda aynı şeyleri düşünür, olaylara benzer tepki verir. Bu durumu gün içersinde çokca yaşarız aslında. Hatta böyle zamanlarda ben söyleyecekdim, benden çok yaşayacaksın gibi kelimeler de sarf ederiz veya aynı duyguyu paylaştığımızı anlayarak duygusallaşarız.

Farklılaşmak İsterken Sıradanlaşmak

Her insan farklı olsa da insanlar daima farklılık arayışında. Tam da bu sebeple insanlar saatlerini, günlerini bazen de paralarını hunharca harcıyorlar. Kendini yetersiz gören, kendine değer vermeyen her insan başkası olmaya çalışır, başkasına benzemeye, başkasını taklit etmeye. Oysa insan, kendisine değer vermeyi bilmeli, özel olduğunu hatırlatmalıdır. Kendisini olduğu gibi kabul etmelidir. Bu süreç bittiğinde kendine değer veren bir insan oluşur. Toplumda, farklılaşmak arzusu her gün daha da artmaktadır.. Farklı olayım derken sıradan biri oluyor insanlar. Kendinize değer verin ve her insanın zaten farklı olduğunu kabul edin.

Evrendeki en büyük gösteri, sen aklını keşfettiğin an başlar.

Sigmund Freud

Her İnsanın En Büyük Farkı Zekasıdır

Bizi farklı yapan düşüncelerimiz, zekamızdır. Her insan özeldir. Bunu anlamak içinse sadece farkına varmak yeterlidir. Farkına vardığınız an birileri ile değil, kendinizle yarış içersinde olmaya başlarsınız. Kendinizi geliştirmek için kimseye ihtiyacınız olmadığını anlar, sorunlarla daha rahat başa çıkarsınız; kendinize hayatı kaliteli yaşamak şansını sunarsınız. Farkına vardığınız an hayat başlar, siz hayattan zevk almaya başlarsınız. Birileri ile yarış halinde olmak, size bir şey kazandırmaz aksine sizi demotive eder, özgüveninize zarar verir. En sağlıklı rekabet kişinin kendisi ile olan yarışıdır. İnsan bir önceki güne farkla ne kadar iyiye değişmişse, kendini geliştirmiş ve daha mutlu hissediyorsa en güzel rekabet içersindedir. Hayat her insana aynı şansı vermez, veremez. Bu yüzden kendinizi, birisi ile kıyaslamanız en başta kendinize haksızlık olur. Kendinizin, zekanızın, özelliklerinizin, değerinizin farkına varın/farkında olun. Her insan farklıdır, her insan özeldir.

Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

Başa dön tuşu