AraştırmalarGenel

Uyumsuz Hayal Kurma İle İlgili Her Şey

Uyumsuz hayal kurma nedir?

Hayal kurmak, insanların gerçeklikle temaslarının tehlikeye atıldığı ve bir şekilde yerini hoş veya sinir bozucu olabilecek vizyoner bir fantazinin aldığı, gerçeklikten geçici bir ayrılıktır. İnsanlar çevrelerine, durumlarına yeterli veya uygun uyum sağlayamadıklarında ve gerçeklikten uzaklaştıklarında, hayal kurmak ciddileşebilir, uyumsuz hayal kurmaya dönüşebilir (2*).

Uyumsuz hayal kurmaya kısaca bakış

Bazı insanlar bu durumdan muzdarip olsa da, ilk olarak profesör Eliezer Somer tarafından tanımlanana kadar uyumsuz hayal kurma kimliği belirlenemedi. Aşırı hayal kurma, kişilerarası veya mesleki işleyişe müdahale eden kapsamlı bir fantazi etkinliği olarak tanımlanabilir. Uyumsuz hayalperestler, kıpır kıpır gibi tekrarlayan hareketlerin eşlik ettiği oldukça yapılandırılmış ve çok sürükleyici hayallere dalmak için saatler harcarlar. Ayrıca hayali hayallere daldıktan sonra gerçek hayata geri dönememe gibi problemler yaşarlar (3*).

Uyumsuz hayal kurmanın belirtileri

Yaygın tezahürler arasında uzun süreler boyunca hayal kurma, son derece canlı gündüz düşleri, günlük görevleri tamamlamada zorluk, geceleri uykuya dalma zorluğu, hayal kurmaya devam etme konusunda karşı konulmaz bir istek, hayal kurarken tekrarlayan hareketler yapma, hayal kurarken bazı yüz ifadeleri gösterme, gündüz düşerken fısıldama ve konuşma gibi belirtiler mevcuttur (1*).

İlgili çalışmalar

Uyumsuz hayal kurma ile ilgili dünya çapında bir çok çalışma var ve bunların büyük çoğunluğu yakın zamanda yapılmıştır.2016 yılında yapılan son çalışmalardan biri uyumsuz hayal kurmayı tanımladı ve özelliklerinin anlaşılmasını geliştirmeye çalıştı. Sonuçlar aşırı hayal kurmanın, birçok yönden normatif hayal kurmaktan tamamen farklı olduğunu ve birçok uyumsuz hayal kurmanın dikkat eksikliği, obsesif-kompulsif ve dissosiyasyon semptomları olduğunu gösterdi.

Bununla birlikte, uyumsuz hayal kurmanın etiyolojisi ve diğer durumlarla ilişkisi net değildir. Bazı araştırmalar, çocukluktaki hareket bozukluğunun hayal kurmayla ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Fakat yine de ilk etapta uyumsuz hayal kurmaya neden olan şey hala bilinmemektedir (4*).


Kaynakça

  1. https://www.healthline.com/health/mental-health/maladaptive-daydreaming
  2. https://theswaddle.com/all-you-need-to-know-about-maladaptive-daydreaming/
  3. https://pikabu.ru/story/dezadaptivnaya_mechtatelnost_7539116
  4. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1053810016300460

Okuduğunuz içerik sevgiyle oluşturulmuştur ❤️

Başa dön tuşu